لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۸

حمله اسراييل به غزه برای سومين روز ادامه يافت


وزیر دفاع اسرايیل اعلام کرده است، تا زمانی که ستیزه جویان حماس دست از راکت پراکنی برندارند، به حملات ادامه خواهد داد.

با ادامه حملات هوایی اسرايیل در نوار غزه، به گزارش مقامات در غزه شمار فلسطینیان کشته شده در دو روز اخیر از ۳۱۰ نفر که ۱۸۰ نفر از آنان از اعضاء حماس بودند، فراتر رفته است.

اهود اولمرت نخست وزير اسراييل ميگويد ممکن است عملياتی که در روز شنبه آغاز شد ادامه يابد، اما ليونی وزير امور خارجه اسراييل گفت اسراييل نقشه ای برای اشغال مجدد اين مناطق را ندارد.

اسرايیل از روز شنبه در عملیاتی بی سابقه، بیش از چهل تاسیسات امنیتی گروه حماس در غزه را نابود کرده است و بنا به آخرین گزارشها، تانکهای اسرايیلی هم اکنون در مرزهای باریکه غزه موضع گرفته و آماده حمله اند.

حملات راکتی متقابل گروه حماس به اسرايیل، یک کشته برجا گذاشته است.

محمود عباس رهبر فلسطینیان روز يکشنبه در قاهره از حماس خواست تا برای جلوگیری از خونریزی بیشتر، آتش بس با اسرايیل را تجدید کند.

هواپیماها و هلیکوپترهای ارتش اسرايیل در روزهای شنبه و یکشنبه چهل موضع نظامی و امنیتی، و تاسیسات حیاتی گروه حماس در نوار غزه را هدف بیش از یکصد تن بمب قرار دادند.

بنا به گزارش ها، مواضع تخریب شده، شامل انبارهای اسلحه، خانه های فرماندهان نظامی حماس، یک پاسگاه پلیس، و یک ایستگاه تلوزیزونی حماس می شود.

شمار کشته شدگان حمله شبانه روز گذشته اسرايیل علیه حماس – که در نزدیک به چهل سال اخیر بی سابقه بوده است – به بیش از ۳۱۰ نفر بالغ می شود. ۱۸۰ نفر از آنان اعضای حماس، و تعدادی نیز شهروندان غیرنظامی بودند. در مناطق مختلف نوار غزه، تعداد زیادی ساختمان مسکونی و مغازه و محل کسب و کار با خاک یکسان شده است. همچنین، امروز اصابت بمب به یک مسجد در شهر غزه، دو کشته بر جا گذاشت. دولت حماس در غزه، مدارس را تعطیل کرده است.

تعداد مجروحین حمله اسرايیل بیش از ۶۰۰ نفر اعلام شده و مراکز فوریت های پزشکی در نوار غزه، با کمبود ذخیره دارو امکانات پزشکی، و پزشک و جراح مواجه اند.

به رغم وعده مصر برای گشایش گذرگاه مرزی رفح برای انتقال مجروحین، آن کشور هنوز مرز را باز نکرده است.

ساکنان غزه دست به کار تدفین قربانیان خونین ترین حمله اسرايیل به آن شهر شده اند.

گزارشها از اسرايیل حاکی است، حماس بیش از ۵۰ راکت و خمپاره را تا عمق بیست کیلومتری داخل خاک اسرايیل پرتاب کرده است. روز شنبه یک زن اسرايیلی بر اثر اصابت راکت به خانه اش جان خود را از دست داد.

محمود عباس رهبر فلسطینیان در مصر خواستار بازگشت حماس و اسرايیل به وضعیت آتش بس، و تجدید قرارداد آتش بس شش ماهه شد. آقای عباس همچنین گفت اگر حماس به آتش بس شش ماهه با اسرايیل ادامه می داد، فلسطینیان می توانستند از این جنگ مهلک اجتناب کنند.

حمله خونین اسرايیل به نوار غزه، واکنش کشورهای خاورمیانه و رهبران دیگر کشورهای جهان و سازمان های بین المللی را به دنبال داشته است.

XS
SM
MD
LG