لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۷

رهبر کودتای نظامی گينه با بيش از يک هزار نفر از رهبران گروههای مختلف ديدار و گفتگو کرد


ژنرال موسی کامارا، رهبر کودتای نظامی گينه، ديروز، شنبه، با بيش از يک هزار نفر از رهبران گروههای کارگری، سياسی، مذهبی، و انجمنهای مدنی در پايتخت آن کشور ديدار و گفتگو کرد. حکومت نظامی گينه، که خود را شورای ملی دموکراسی و توسعه می خواند از روز سه شنبه گذشته ساعاتی پس از انتشار خبر درگذشت لانسانا کونته، رييس جمهوری غيرنظامی و ديکتاتور گينه، با سرنگون ساختن دولت وقت، قدرت را در دست گرفت.

رهبر کودتای نظامی گينه روز چهارشنبه گذشته پس از درگذشت لانسانا کونته، رييس جمهوری مادام العمر آن کشور، با انجام يک رژه نظامی در راس هزاران نفر از سربازان ارتش در خيابانهای کوناکری، پايتخت، خود را رييس جمهوری موقت گينه خواند و وعده داد که رييس جمهوری منتخب مردم، ظرف دو سال آينده از طريق يک انتخابات آزاد و دموکراتيک روی کار خواهد آمد. وی که تا آن زمان نزد مردم گينه چهره ای کاملا ناشناخته بود، روز چهارشنبه گذشته سوار بر اتومبيلی که پیشاپيش سربازان در حرکت بود، در پاسخ به فريادهای شادمانه مردم و در جواب به شعارهای زنده باد آنها دست تکان می داد.

آقای کامارا مدعی است که سودای قدرت در سر ندارد و تنها انگيزه اش برای راهبری حکومت جديد، حفظ و پاسداری از تماميت ارضی کشور است و بس.

از هفته گذشته به اين سو، سربازان وفادار به حکومت نظامی گينه با مسلسل و بر تن داشتن يونيفورمهای سبز و بره های قرمز در خيابانهای پايتخت جولان می دهند و به دستور شورای ملی دموکراسی و توسعه از ساعت هشت شب تا شش و نيم بامداد به وقت محلی در سرتاسر پايتخت گينه حکومت نظامی و مقررات منع رفت و آمد به مورد اجرا گذاشته می شود. کليه خيابانهای شهر تحت کنترل و پوشش تانکها و خودروهای مسلح ارتش قراردارد.

در همين حال نخست وزير سابق گينه که از هفته گذشته در اختفا به سر می برد، مرتب برای مردم پيام می فرستد حکومت آنها مهار قدرت و کنترل کشور را همچنان در کف دارد و تغييری در وضعيت هيات حاکمه رخ نداده است.

از سال ۱۹۵۸، يعنی از زمان استقلال گينه از فرانسه، لانسانا کونته دومين شخصی بود که تا روز دوشنبه گذشته، تا زمان مرگ بر گينه حکومت کرد.

لانسانا کونته، نيز در سال ۱۹۸۴ پس از درگذشت رييس جمهوری وقت از طريق يک کودتای نظامی به قدرت رسيد، و در سالهای ۱۹۹۳، ۱۹۹۸ و ۲۰۰۳ از طريق انتخابات به مقام رياست جمهوری گينه دست يافت.

آخرين دور انتخابات رياست جمهوری پيش از مرگ کونته در سال ۲۰۰۳ برگزار شد که وی با وجود تحريم انتخابات از سوی نيروهای اپوزيسيون و با وجود نارضايتی های شديد مردم، با کسب ۹۵ درصد کل آرا در انتخابات پيروز شد.

XS
SM
MD
LG