لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۰

گزارش فرهنگی: کوانزا، جشن فرهنگی آمریکایی های آفریقایی تبار


کیمبرلی راسل، خبرنگار صدای آمریکا، واشنگتن

کوانزا، جشن فرهنگی آمریکایی های آفریقایی تبار و نیز دیگر آفریقایی های سراسر جهان ۴۲ سال پیش برای اولین بار در سال ۱۹۶۶ برگزار شد.

این جشن به ابتکار یک آمریکایی آفریقایی تبار و با هدف تقویت ارزش های فرهنگ آفریقایی بر خانواده و روابط مردم جامعه، بنیان گذاشته شد.

برای بسیاری از آمریکایی-آفریقایی ها ، تعطیلات بین ۲۶ دسامبر و اول ژانویه همراه با جشن کوانزا معنای جدیدی یافته است.

ویلی ویلسون، کشیش کلیسای اتحادیه معبد تعمید در واشنگتن دی سی می گوید:« کوانزا یک تعطیلی آمریکایی آفریقایی بر مبنای اولین جشنواره های برداشت میوه در کشورهای آفریقایی است که با آداب و آوازهای مذهبی بار دیگر اجرا می شوند. هدف برگزاری این جشنواره ها شکرگزاری از خالق برای توانایی برداشت اولین محصول میوه مزرعه و نیز تجدید حیات و یادآوری همگان برای تلاش در سال جدید است.»

وی که بیش از ۲۰ سال است جشن کوانزا را در کلیسای معبد تعمید در واشنگتن برگزار می کند می گوید: « همانگونه که دکتر کارنگا در سال ۱۹۶۶ بنیان این جشن را نهاد، هفت اصل در ارتباط با هفت نشان و ۷ شمع در کینارا که همان مشعل دار است در نظر گرفته می شود و هر روز یک اصل متفاوت را مورد بحث و بررسی قرار می دهد. اولین بحث اوماجا یا همبستگی ست. دومین کوجیچاگولیا و به معنای اراده و تصمیم فردی است. اصل سوم اوجیما نماینگر فعالیت و مسئولیت جمعی است . اصل چهارم اوجاما همکاری اقتصادی است. نیا، هدف، اصل پنجم را تشکیل می دهد. کومبا، اصل ششم و به معنای خلاقیت است. ایمانی اصل هفتم به معنی ایمان است.»

در چنین شبی عبادت کنندگان در کلیسا اصل چهارم جشن کوانزا، اوجاما سواهیلی و همکاری اقتصادی را جشن می گیرند.

ویلسون توضیح می دهد: « سازمان همکاری توسعه آمریکایی آفریقایی با این ایده که تلاش جمعی و متحد در کنار کارآفرینی، منافع بیشتری به همراه خواهد داشت و سود را به جامعه باز می گرداند در مورد همکاری بازرگانی آمریکایی های آفریقایی تبار فعالیت می کند.»

دورتی وینیبوش رایلی نویسنده کتاب کوانزای کامل می گوید: « کوانزا به ما کمک می کند تا بار دیگر ارزش ها و معنویات را به کودکانمان بیاموزیم. اگر هدف ما انتقال تصاویر ویژه ای از فرهنگ و یا تثبیت ارزش هایمان است باید آن را به کودکانمان آموزش دهیم. در چنین زمانی در پایان سال بار دیگر به اعمال خود می اندیشیم و به اهمیت تصمیم های خود فکر می کنیم. به کودکانمان کمک می کنیم تا بر اهداف خود متمرکز شوند و ما می توانیم شیوه های ادامه بقا و تاریخ خود را به کودکانمان بیاموزیم و بدین ترتیب آنها تا پایان سال در انتظار ثمره اعمال خود خواهند بود.»

جشن کوانزا به آمریکایی های فریقایی تبار فرصتی اعطا می کند تا همزمان با قدردانی از میراث فرهنگی خود بار دیگر با دوستان و اقوام خود تجدید عهد دوستی نمایند.

XS
SM
MD
LG