لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۵

مهندس سويسی مورد ظن در قاچاق اتمی از زندان آزاد شد


يک مهندس سويسی مورد ظن به مشارکت در يک شبکه بين المللی قاچاق اتمی، تا رسيدگی های بعدی به پرونده قضائی اش، از زندان آزاد شده است.

بنا به گزارش های خبری از سويس، اورس تينر، هفته گذشته آزاد شد. مارکو تينر، برادر وی، در بازداشت باقی مانده است زيرا دادستان ها از حکم دادگاه برای آزادی اش فرجام خواسته اند.

برادران تينر برای ارائه کارشناسی های فنی و عرضه تجهيزات قابل استفاده در ساختن سانتريفيوزها به تشکيلات زير زمينی عبدالقديرخان، معروف به پدر بمب اتمی پاکستان، مورد ظن قرار گرفته اند. هر دو برادر در سال۲۰۰۵، همراه با پدرشان بازداشت شدند، که بعدا آزاد شد. برای هيچيک از دوبرادر در ارتباط با توطئه، قرار اتهام صادر نشده است.

عبدالقدير خان در سال ۲۰۰۴ به فروش سانتريفيوژ های گازی به کشورهای متهم به داشتن برنامه های پنهانی اتمی ، شامل ليبی، ايران و کره شمالی اعتراف کرد.

برادران تينر ميگويند دولت هيچ مدرکی که مويد مشارکت آنان باشد ندارد و مدعی اند که دولت هزاران سند پرونده را يک سال پيش با استناد به ملاحظات امنيتی از بين برده است.

بعضی از تحليلگران اين فرضيه را مطرح ساخته اند که برادران تينر برای ماموران اطلاعاتی آمريکا خبرچينی ميکردند و واشنگتن از دولت سويس خواسته بود مدارک حاکی از دخيل بودن سی آی ای در ماجرا را از بين ببرد. واشنگتن اظهار نظری نکرده است.

XS
SM
MD
LG