لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۴

وزیر امور خارجه آمریکا: حماس مسئول تجدید خشونت در غزه است


در حملات هوايی اسراییل در نوار غزه، که گفته می شود در پاسخ به حملات راکتی و خمپاره ای فلسطینیان صورت گرفته، بیش از ۲۰۰ تن کشته شده اند.

به گفته منابع فلسطینی، در حملات امروز، شنبه، به تاسیسات امنیتی حماس در منطقه، بیش از ۳۰۰ نفر نیز مجروح شدند .

تصویرهای تلویزیونی، اجساد اعضای نیروهای امنیتی حماس را نشان می داد. توفیق جابر، رییس پلیس غزه، از جمله کشته شدگان بود.

ارتش اسراییل حملات بر هدفهای حماس در سراسر غزه را تایید کرد و آنها را پاسخی به حملات راکتی حماس نامید. اهود باراک وزیر دفاع هشدار داد که عملیات در صورت لزوم ادامه خواند یافت. او گفت زمان آن رسیده است که اسراییل بجنگد.

اهود اولمرت نخست وزیر اسراییل قول داد از وارد آمدن تلفات به غیر نظامیان در غزه پرهیز شود، و گفت حماس هدف اسراییل است. او همچنین عهد کرد از بروز یک بحران انسانی جلوگیری شود.

حماس عهد کرد از حملات انتقام بگیرد و بیش از ۵۰ راکت به جنوب اسراییل پرتاب کرد ، یک تن را کشت و دست کم پنج نفر را مجروح کرد.

حملات اسراییل با محکومیت جهان عرب روبرو شده است. عمر موسی دبیر کل اتحادیه عرب می گوید وزیران امور خارجه کشورهای عرب برای بررسی وضع جلسه ای در قاهره تشکیل می دهند.

محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، رقیب حماس، حملات هوايی اسراییل را محکوم کرد و طرفین را به خویشتنداری فرا خواند.

مصر نیز حملات را محکوم کرد و گفت مرز با غزه را باز می کند تا اجازه دهد برخی از مجروحین از آنجا بیرون برده شوند.

معترضین در امان، پایتخت اردن، حملات اسراییل را محکوم کردند.

ایالات متحده از اسراییل خواست از وارد آمدن تلفات به غیرنظامیان پرهیز کند. سخنگوی کاخ سفید همچنین گفت حماس اگر می خواهد در آینده مردم فلسطینی نقشی بازی کند، باید به فعالیتهای تروریستی پایان دهد.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا گفت او حماس را مسئول نقض آتش بس شش ماه و تجدید خشونت در غزه می داند. او می گوید آتش بس باید بی درنگ تجدید شود.

روسیه از اسراییل خواست عملیات نظامی به غزه را متوقف کند و حماس را به پایان دادن به حملات راکتی به اسراییل ترغیب کرد. در بروکسل، خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواهان برقرار فوری آتش بس در غزه شد و از دو طرف خواست خویشتنداری بکار برند. فرانسه، رییس اداواری اتحادیه نیز نظر مشابهی ابراز داشت.

XS
SM
MD
LG