لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۰

ده نفر از شورشیان پیشین آلبانی تبار کوزوو دستگیر شدند


ده نفر از شورشیان پیشین آلبانی تبار کوزوو به اتهام تجاوز، شکنجه، و قتل غیر نظامیان صرب دستگیر شدند.

به گفته دادستان دیوان رسیدگی به جنایات جنگی صربستان، این افراد، مظنون به جنایات جنگی متعاقب جنگ کوزوو هستند.

طبق بیانیه دادستان دیوان رسیدگی به جنایات جنگی صربستان، ده نفر از شورشیان پیشین آلبانی تبار کوزوو که روز جمعه دستگیر شدند به اتهام ربودن ۱۵۹ نفر از غیر نظامیان صرب و قتل دست کم ۵۱ تن از آنان در سال ۱۹۹۹ در بخشی در شرق کوزوو موسوم به گنجیلان Gnjilane محاکمه خواهند شد

این افراد که مظنون به بازداشت تجاوز، شکنجه، قطع عضو و قتل غیر نظامیان صرب و غارت و چپاول هستند در حمله به ۱۷ منزل در ناحیه پرسوو presevo صربستان که اکثر ساکنان آن آلبانی تبار هستند دستگیر شدند.

ناحیه پرسوو که با کوزوو هم مرز است در سال های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ صحنه طغیان آلبانی تباران بود.

به گفته دفتر دادستان رسیدگی به جنایات جنگی صربستان از آن جا که این افراد مسلح بودند برنامه ریزی برای دستگیری آنان ماه ها به طول انجامید. ۹ نفر از دستگیر شدگان به بلگراد منتقل شدند ولی یک تن از آنان برای بازجویی در جنوب کشور باقی ماند .

سه رهبر مظنون گروه هنوز دستگیر نشده اند و انتظار می رود دولت صربستان برای یافتن آنان از نیروهای اجرایی سازمان ملل در کوزوو یاری بجوید.

جنگ کوزوو در سال های ۱۹۹۸ تا ۱۹۹۹ و هنگامی که کوزوو هنوز بخشی از صربستان بود با شورش جدایی طلبان آلبانی تبار آغاز شد و سرانجام با درگیری نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی به منظور بیرون راندن نیروهای صرب از کوزوو پایان یافت.

گفته می شود جنایات گنجیلان به هنگام اعزام صلحبانان ناتو و سازمان ملل در پایان جنگ روی داد.

کوزوو در ماه فوریه سال جاری اعلام استقلال کرد.


XS
SM
MD
LG