لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۸

گزارش سیاسی: آمادگی ایالات متحده برای مبارزه در جنگ های غیرمتعارف


ال پسین، خبرنگار صدای آمریکا، پنتاگون

وزارت دفاع ایالات متحده خود را آماده می کند تا در سال های آینده با جنگ افزارهای غیرمتعارف به مبارزه با کارزارهای بی قاعده بپردازد.

طی هفته های اخیر، وزارت دفاع ایالات متحده با اتخاذ اقداماتی در صدد بوده است تا اطمینان حاصل نماید پس از پایان جنگ عراق و افغانستان، از تجربه هایی که در رویارویی با شورشیان و به بهای پرداخت هزینه های گزافی آموخته درس بگیرد.

ارتش ایالات متحده دستور داده تا برای حفظ توانایی های مبارزه با شورشیان نهادهایی تشکیل شوند.

ارتش دستورالعمل آموزشی تازه ای برای تمرکز بر چنین مهارت هایی را منتشر کرده است.

یک مقر نظامی نیز گزارشی منتشر کرده که بر اساس آن ایالات متحده، طی ۲۵ سال آینده به احتمال زیاد با شورش ها و دیگر تهدیدهایی در مقیاس های کوچک تر روبرو خواهد شد.

وزارت دفاع آمریکا در حال طراحی ساختارهای جدیدی است که ارتش کشور را در دهه های آینده مجهز خواهد کرد.

سال هاست که در پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، بحث پیرامون شیوه ایالات متحده برای مبارزه با شورش ها در جریان است.

تمرکز ارتش آمریکا بر مبارزه با شورشیان و یا بازگشت ایالات متحده بر قدرتمندتر کردن توان نظامی خود در جنگ های متعارف و سنتی در مقیاس های عظیم از جمله شیوه هایی است که طی سال های گذشته مورد بررسی قرار گرفته بوده است.

رابرت گیتس، وزیر دفاع ایالات متحده در این مورد می گوید: « چشم انداز آن چه که ممکن است جنگ آینده به نظر آید استقرار ساختار دفاعی جدیدی است که آمریکا را یرای دفاع در برابر رویارویی های آتی آماده خواهد کرد.»

گیتس، وزیر دفاع آمریکا از اتخاذ اقدامات دفاعی و تعهد جدی تر به مبارزه با شورشیان حمایت می کند.

در واقع وی آشکارا از گروه هایی که معتقدند ممکن است ایالات متحده درگیر یک جنگ سنتی و قراردادی شود انتقاد کرده و تاکید نموده چشم انداز چنین خصومتی را در افق آینده کشور مشاهده نمی کند.

گزارش جدیدی که مقر مشترک نیروهای نظامی ایالات متحده منتشر کرده است نیز چنین دیدگاهی را تایید کرده است.

جان ریچاردسون، آدمیرال اول ارتش، می گوید این گزارش که در تلاش به منظور تاباندن نوری بر تهدیدهای جهانی 25 سال آینده منتشر شده بر یک هدف متمرکز شده است.

ریچاردسون می گوید: « نظر ما این است که آینده آبستن حوادث غیرمتعارف و تهدیدهای بی قاعده ای است که بر ضرورت آمادگی ما به منظور پاسخگویی مناسب به چنین تعدیدهای مهر تایید می نهد. ما باید آمادگی داشته باشیم تا در شرایطی که در حوزه جنگ متعارف قرار داریم، به جنگ افزارهای بی قاعده مجهز باشیم.»

آن چه که پنتاگون « جنگ بی قاعده» می نامد، شامل هرگونه جنگ از جنگ های محدود و متعارف گرفته تا رویارویی با تانک و توپخانه، جنگ های شهری و مبارزه با شورشیان است. از جمله سیاست های اتخاذ شده در این نوع جنگ ها، کمک به دولت های خارجی چه در زمینه تجهیزات نظامی، آموزش پلیس و یا ساخت برج های الکتریکی، سیستم های تصفیه آب آشامیدنی و نیز تشکیل ساختارهای اداری کارآمد خواهد بود.

ثمره دیدگاه رابرت گیتس تغییراتی در سیاستگزاری بود که از جمله آن ها دستورالعملی است که در ماه دسامبر منتشر شد و به خدمات ارتش و مقرهای فرماندهی در مناطق جنگی دستور داده شد تا بنیان توانایی های بلند مدت برای رویارویی با جنگ های بی قاعده را بنهند.

گری رید، مدیر ارشد توانایی های عملیات ویژه پنتاگون می گوید: « من فکر می کنم وزیر دفاع موضع خود را روشن کرده که با در نظرگرفتن بیشترین منفعت از درس هایی که تاکنون آموخته ایم باید پایایی مراحل بلند مدت تجهیز خود به توانایی در مقابله با چنین کارزارهایی را افزایش دهیم و خطاهایی از جمله مبارزه با شورشیان در ویتنام و دیگر مناطق جنگی را به حداقل برسانیم و در نهایت توانایی های خود را برای زمان ضرورت پرورش دهیم.»

جان نگل، سرهنگ بازنشسته ارتش ایالات متحده که در اوایل جنگ عراق نیز مبارزه کرده، کتابی در مورد درس های اولیه ای که در مبارزه با شورشیان آموخته منتشر کرده است.

وی می گوید:« ما برای مبارزه در کارزهایی که هم اکنون درگیر آن ها هستیم باید ساختارهایی بیافرینیم که در آینده نیز کارساز باشند. ما هرگز در موقعیتی که در سال ۲۰۰۳ بودیم و آمادگی مبارزه با شورشیان را نداشتیم، قرار نخواهیم گرفت».

نگل دستورالعمل های جدید وزارت دفاع را سرآغاز تغییرات عظیمی در ساختار، فرهنگ و سازماندهی ارتش ایالات متحده می نامد.

او می افزاید راهبرد های جدید خدمات ارتش را وادار می کند تا توانایی را بیافرینند که از دیدگاه وی نیروهای نظامی برای آینده نیاز خواهند داشت.

ژنرال مایکل تاکر، فرمانده عملیات نیروهای ناتو در افغانستان در این مورد می گوید:« فقدان رهبری ای که چنین توانایی هایی را به نیروهای نظامی آموزش دهند کاملا" محسوس است. این نیروها در طی مراحل عملیات، بویژه در افغانستان که دولت مرکزی نداشته اند به کمک نیاز دارند. بنابراین چنین حمایتی برای پیشبرد امور حیاتی هستند.»

به علاوه، مقر ناتو در افغانستان درخواست کرده تا در اسرع وقت چندین هزار نیروی اضافی به مدت بیش از یک سال برای آموزش ارتش و پلیس افغان به این کشور اعزام شوند.

جان نگل، کارشناس ارشد مرکز امنیت نوین آمریکا خاطر نشان می کند: « کمبود چنین ساختارهای آموزشی پیروزی در جنگ را به شدت دشوار می کند و زمان عقب نشینی نیروهای خارجی از افغانستان را به تعویق می اندازد. ما در عین حال که در حال برنامه ریزی استراتژی خروج از این کشورها هستیم بر استفاده از حدود ۵۰ درصد این نیروها سرمایه گذاری کرده ایم .»

دستورالعمل ماه دسامبر وزارت دفاع پیرامون جنگ بی قاعده تلاشی برای رسیدگی به این مشکل است.

ارتش ایالات متحده در دستورالعمل جدیدی که در اواخر ماه دسامبر منتشر کرده بر ساخت یک توان نظامی جدید برای اجرای این عملیات تمرکز کرده است.

جیمز تورمن، فرمانده پیشین نیروهای نظامی ایالات متحده در عراق می گوید: « آن دوران که ارتش بر یک ماموریت متمرکز می شد گذشته و زمان آن فرا رسیده تا ارتش آمادگی داشته باشد هر زمان که یک ملت نیاز دارد در اسرع وقت عملیات خود را آغاز نماید. ارتش می تواند همزمان با گسترش توانایی هایی از این قبیل، در جنگ های سنتی برتری جهانی خود را حفظ نماید.»

در عین حال، مقامات نظامی و رهبران غیرنظامی معتقدند ارتش به تنهایی توانایی مبارزه با شورشیان را نخواهد داشت.

در شرایطی که فرماندهان ارشد نظامی به ضرورت ارسال کمک برای حمایت از ساختارهای غیرنظامی و مدنی اذعان کرده اند، اما در ضمن خواستار قدرتمند تر شدن توانایی مدنی دولت آمریکا شده اند تا بتواند چنین نقش هایی را ایفا نماید.

کارشناسان نظامی ایالات متحده از اقداماتی که تاکنون پنتاگون اتخاذ کرده خشنودند و امیدوارند دولت باراک اوباما بودجه لازم برای افزایش ظرفیت دولت ایالات متحده در زمینه پرسنل ارتش و آموزش لازم برای پاسخگویی به تهدیدهای بی قاعده قرن 21 را افزایش دهد.

XS
SM
MD
LG