لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۷

گزارش هنری : شخصیت تاریک ویل اسمیت در فیلم تازه هفت پوند


آلن سیلورمن، خبرنگار صدای آمریکا، هالیوود

ویل اسمیت ابرستاره سینمای آمریکا یک بار دیگر در فیلمی از ساخته های کارگردان فیلم « به دنبال خوشبختی» بازی می کند. فیلمی دراماتیک درباره فداکاری، رستگاری و بیش از هر چیز فیلمی درباره عشق.

در آغاز فیلم تازه هفت پوند، شخصیت ویل اسمیت به نام بن توماس اعلام می کند که می خواهد خود را بکشد. همان طور که جزئیات زندگی چند ماه گذشته او به نمایش گذاشته می شود، تماشاگر دلایل رسیدن او به بن بست کنونی را کشف می کند. اما حتی با وجود تغییر این شرایط، و ایجاد وضعیتی که باید توماس را از همیشه بیشتر به زندگی علاقمند کند این افکار منفی ادامه می یابد.

فیلم که از یکی از داستان های ویلیام شکسپیر به نام تاجر ونیزی برگرفته شده است، داستان یک مرد موفق و مبتکر است که به خاطر یک اشتباه کوچک باید بهای گزافی بپردازد . فیلم، داستان هفت پوندی است که بن باید برای آمرزش خود و بخشودن خطایی که کرده است بازپرداخت کند.

ویل اسمیت بازیگری است که تخصص او در ایفای نقش های کمیک و ماجراجویی کمدی است اما همچون فیلم «به دنبال خوشبختی»، ویل احساس می کند که با فیلم های واقع گرایی چون هفت پوند بیش تر می تواند به درون احساسات و عواطف تماشاگر نفود کند.

اسمیت می گوید: « این برای من یک راه کاملا تازه است. راهی که همیشه از قدم گذاشتن به آن وحشت داشته ام. این یکی از نقش هایی است که من همیشه می خواسته ام ارائه بدهم. نقشی با معانی تازه و عمیق .»

یک بار دیگر کارگردان ایتالیایی تبار فیلم، گابریل موچینو، ویل اسمیت را واداشته است که یک بازی واقعی و واقعگرایانه اما حسی و عمیق ارائه بدهد:« کار کردن با ابرستاره ای مثل ویل اسمیت که سابقه بازی در فیلم های پرفروش و رکورد شکن را دارد و مقام سوپر استاری خود را با لوازم و ابزار ابتکاری خودش به دست آورده مشکل بود. من باید همه این چیزها را از او می گرفتم و از پله اول شروع می کردم. چرا که آن ابزار و وسایل سطحی هالیوود به درد کاری که ما اینجا می خواستیم انجام بدهیم نمی خورد و با فلسفه من جور درنمی آمد.»

شخصیت محوری دیگر فیلم، امیلی زن جوانی است که به یک عمل پیوند قلب نیاز فوری دارد و بن توماس در صدد است تا به او کمک کند. روزاریو داوسون نقش امیلی را بازی می کند. گابریل موچینو، این بازیگر را هم واداشته است تا عادت های هالیوودی خود را هنگام بازی در فیلم تازه هفت پوند کنار بگذارد: « برای من این همه حساسیت برای گرفتن یک بازی دقیق یک تجربه کم نظیر بود.»

روزاریو می گوید: « من نقش زنی را بازی می کنم که هرچند با مرگ روبروست اما توانسته یک انسان واقعی باقی بماند و لبخند بزند و زیبا باشد و نگذارد این مسئله او را تلخ و خشمگین کند. من امیدوارم که این فیلم بتواند معنی خاصی برای اشخاصی که در چنین شرایطی به سر می برند باشد.»

بزرگ ترین چالش ویل اسمیت در ایفای نقش بن، آرام بودن این شخصیت بوده است. اسمیت که به طور طبیعی فردی متحرک ، پرگو و پر انرژی است در فیلم لحظات ساکت و آرامی را باید بگذراند:« برای من بسیار مشکل بود که بتوانم ذهنیت بن توماس و فجایعی را که با آن روبروست بشناسم و با آن خو کنم. من بازیگر نقش های کمدی و یا حتی نقش افرادی چون محمد علی بوده ام که اصلا معنی و مفهوم آسیب روحی را نمی دانند. اگر ضربه ای می خورند بلند می شوند و مشت به سینه می کوبند و ادامه می دهند. من برای بازی نقش توماس مجبور شدم تحقیق کنم و احساسات فردی که همه چیز خود را از دست داده است عمیقا درک کنم.»

در فیلم هفت پوند ویل اسمیت نقش مردی را بازی می کند که می خواهد یک مشکل غیرقابل جبران را جبران کند.

در این فیلم علاوه بر اسمیت و روزاریو داوسون، وودی هارلسون هم ایفای نقش کرده است.

XS
SM
MD
LG