لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۴

گزارش هنری: ارتا کیت، خواننده و زن گربه ای تلویزیون، درگذشت


ارتا کیت رقصنده، خواننده، بازیگر تئاترهای برادوی و سینما که از مزارع کاشت پنبه در کارولینای جنوبی برخاسته بود و در دهه ۵۰ میلادی توسط اورسن ولز، کارگردان برجسته سینمای آمریکا کشف شد در سن ۸۱ سالگی درگذشت.

ارتا کیت که با خواندن یک ترانه سکسی درباره سانتا کلاز در صحنه موسیقی پاپ به شهرت رسید، در روز کریسمس پس از ماه ها ابتلا به بیماری سرطان، در منزل مسکونی خود در کانکتیکات درگذشت.

ارتا کیت که لقب « گربه سکسی » را برای خود انتخاب کرده بود، یکی از مستعد ترین ستارگان صحنه، تلویزیون و سینمای آمریکا به شمار می رفت که دو بار جایزه بهترین بازیگر جوایز « امی » را از آن خود ساخت و بارها موفق به نامزدی دریافت جوایز « تونی » و جایزه موسیقی « گرامی » شده بود.

ارتا کیت که کارهای هنری خود را به عنوان یک رقصنده آغاز کرد، بیش از ۶۰ سال در صحنه هنری آمریکا به فعالیت اشتغال داشت. او که دختر اندوهگین یک زوج سفید و سیاه در قلب یک ایالت جنوبی بود در دهه شصت میلادی ضمن یک دیدار جنجال برانگیز از کاخ سفید که به دعوت لیدی برد جانسون انجام شده بود مخالفت علنی خود با جنگ ویتنام را ابراز کرد: « شما بهترین های این مملکت را به جنگ ویتنام فرستاده اید تا کشته شوند.»

مدت چهار سال پس از این جلسه ناهار با بانوی اول آمریکا در کاخ سفید، ارتا کیت با بیکاری روبرو بود و در نتیجه فعالیت های خود را محدود به کار در صحنه های تئاتر شهر پاریس و شهرهای دیگر در کشورهای اروپایی کرد.

زمانی اورسن ولز، بازیگر و کارگردان معروف سینما ارتا کیت را « هیجان انگیز ترین زن جهان» خوانده بود اما این خواننده، رقصنده و بازیگر سینما و تلویزیون با وجود چند ازدواج کوتاه مدت بیشتر زندگی خود را تنها گذراند.

ارتا کینک در سال ۱۹۵۸ در فیلم « آهنگ غم انگیز سن لویی» نقش مقابل نات کینگ کول، خواننده سیاهپوست معروف آن دوران را بازی کرد. او در دهه شصت میلادی نیز در فیلم های تلویزیونی محبوب « بتمن»، نقش زن گربه ای یا « کت ومن» را بازی کرد.

ارتا کیت روی صحنه به صورتی جسورانه به ایفای نقش های سکسی می پرداخت اما پشت صحنه او خود را خجالتی، کم رو وعزلت گزین می خواند.

XS
SM
MD
LG