لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۵

گزارش: مراسم یادبود قربانیان سونامی اقیانوس هند برگزار شد


مراسم یادبود قربانیان سونامی عظیم سال ۲۰۰۴ در سواحل کشور های حوزه اقیانوس هند برگزار شد. هزاران نفر از اندونزی تا هند روز جمعه با نیایش و روشن کردن شمع در چهارمین سالگرد وقوع سونامی آسیایی شرکت کردند.

-مراسم یادبود قربانیان سونامی آسیایی سال ۲۰۰۴ برای بسیاری زمان تفکر در مورد زندگی و پیشرفت بازسازی شهرها و روستاهایی شد که زیر امواج آب از میان رفت.

یک جهانگرد سوئدی که از سونامی جان سالم به در برد می گوید: موج مرا با خود برد. من موج را در جلوی خودم می دیدم و به آنی مرا با خود برد و نزدیک یک اتومبیل به زمین نشاند.

یک جهانگرد آلمانی نیز می گوید: خوشبختانه کوهی در نزدیکی بود که به آن گریختیم ولی متاسفانه دوستان بسیاری را در سونامی از دست دادم.

بروز زلزله عظیمی در حوالی جزیره سوماترا موجب سونامی شد که ۲۳۰ هزار نفر از ساکنان سواحل اقیانوس هند در آن جان باختند. بیش از نیمی از قربانیان از شهروندان اندونزی بودند.

در بندر آچه که بیشترین صدمه و خسارت را در اندونزی متحمل شد بازماندگان قربانیان سونامی در گورستانی که عزیزانشان دفن شده بودند به دعا و نیایش پرداختند.

در سواحل تایلند که آب جان هزاران تایلندی و جهانگرد را به دام خود کشید بستگان و دوستان قربانیان مراسم ویژه ای را برگزار کردند.

در هند نیز هزاران نفر جان خود را در سونامی از دست دادند و انتظار می رود در سواحل آن کشور مراسم یادبود برگزار شود.

پس از سونامی مهیب سال ۲۰۰۴ و مرگ و میر و نابودی ساختمان ها یکی از بزرگترین عملیات باز سازی که انسان به یاد دارد در مناطق آسیب دیده آغاز شد و تاکنون با صرف میلیارد ها دلار، صد ها هزار منزل، بیمارستان، مدرسه و مرکز تجاری ساخته شده است.

با وجود این بدلیل عظمت خرابی و صدمه به روستا ها و شهر ها هزاران خانواده در مناطق آسیب دیده بدون مسکن و سرپناه هستند یا در پناهگاه های موقتی نابسامانی زندگی می کنند.

سونامی ۲۰۰۴ نه تنها به جوامع انسانی بلکه به تپه های دریایی سواحل اندونزی تایلند هند و سری لانکا لطمه زده است. مطالعات پس از سونامی نشان داده ۳۰ درصد صخره های دریایی که مسکن حیوانات و گیاهان آبزی است صدمه دیده و ترمیم طبیعی آن ده سال به طول خواهد انجامید.

XS
SM
MD
LG