لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۹

آمريکا و اوکراين منشوری برای مشارکت استراتژيک امضا کردند


آمريکا و اوکراين منشوری برای مشارکت استراتژيک امضا کردند
آمريکا و اوکراين منشوری برای مشارکت استراتژيک امضا کردند

ایالات متحده و اوکراین منشوری برای مشارکت استراتژیک و امنیتی امضا کرده اند. کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمريکا گفت: "ما از دیر باز بر این باور بوده ایم که استقلال اوکراین و دمکراسی آن برای یک اروپای آزاد و آرام اساسی است." برای رسیدن به چنین هدفی، منشور، تقویت همکاری در حوزه های دفاعی، امنیت، اقتصادی، و تجارت، انرژی، دمکراسی و مبادلات فرهنگی را تشریح می کند.

اوکراین نشان داده است که به امنیت بین المللی و صلحبانی متعهد است. تنها کشورغیر ناتو است که در تمام عملیات ناتو مشارکت دارد. بیانیه اجلاس رهبران ناتو در بوداپست تاکید کرد که اوکراین زمانی که شرایط لازم را عملی ساخت، به عضویت ناتو در خواهد آمد.
خانم رایس گفت: "ایالات متحده، از ادغام اوکراین در ساختارهای اروپا - آتلانتیک پشتیبانی می کند." منشور، ادامه تعهد آمريکا به کمک به اوکراین در انجام شرایط عضویت در ناتو را یادآور می شود. ایالات متحده قصد دارد به اوکراین در افزایش توانائی های آن برای شرکت در عملیات با نیروهای ناتو، از جمله از طریق آموزش و تجهیز نیروهای مسلح، کمک کند.

آمريکا و ناتو قصد دارند رشد اقتصادی را از طریق اصلاحات و آزاد سازی، و توسعه یک فضای بازرگانی که از تجارت و سرمایه گذاری پشتیبانی کند، توسعه دهند. منشور همچنین از نظر گسترش دسترسی کالاها و خدمات به بازار مهم است. ایالات متحده به اوکراین در کوشش برای حفاظت از حقوق مولفین و سرمایه گذاران کمک خواهد کرد.

بر اساس منشور مشارکت استراتژیک، آمريکا قصد دارد اوکراین را در افزایش حرفه ای گری، شفافیت و استقلال قوه قضائیه اش یاری دهد. هردو کشور به تهدیدهای مشترک، از جمله تروریسم، جرائم سازمان یافته، و قاچاق انسان توجه خواهند کرد.

در کوشش برای پیشبرد ارزش های دمکراتیک، ایالات متحده و اوکراین برآنند مبادلات فرهنگی و اجتماعی را از طریق انگیزه هایی، از جمله برنامه فولبرایت و برنامه مبادله رهبران آینده تشویق کنند.

منشور آمريکا و اوکراین در مشارکت استراتژیک، شالوده توسعه دراز مدت و نیازهای امنیتی اوکراین را پی ریزی می کند.

XS
SM
MD
LG