لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۱

آمريکا با بالا گرفتن تنش بين هند و پاکستان خواستار آرامش شددر واشنگتن، گوردون جاندرو سخنگوی کاخ سفید در ارتباط با تنش بين پاکستان و هند گفت امیدوار است «دو طرف از برداشتن گام هایی که موجب افزایش تنش خواهد شد پرهیز کنند.»

در حالی که تنش بین هند و پاکستان در پی حملات تروریستی ماه پیش در بمبئی شدت می گیرد پاکستان اعزام هزاران سرباز بسوی مرز خود با هند را آغاز کرده است.

شاهدان می گويند صدها سرباز از مرز شمال غربی پاکستان با افغانستان، منطقه ای که در آن آنها با ستیزه گران طالبان و القاعده در جنگ بوده اند، بطرف شرق به حرکت در آمده اند.

یک مقام ارشد امنیتی، که نخواست معرفی شود، گفت «تعداد محدودی سرباز» که در عملیات شرکت نداشتند، از نواحی برف گرفته غرب بیرون کشیده شده اند.

پیشتر، مقامات وزارت دفاع گفتند ارتش مرخصی اعضای نیروهای مسلح را لغو کرده، و ارتش و نیروی هوایی را بحال آماده باش کامل در آورده است.

هند هنوز درباره حرکت سربازان پاکستانی اظهار نظر نکرده است. اما وزارت امور خارجه روز جمعه به شهروندان هندی توصیه کرد از سفر به پاکستان یا اقامت در آنجا خودداری کنند.

وزارتخانه هشدار خود را به دستگیری سه شهروند هندی در ارتباط با بمبی که روز چهارشنبه در لاهور منفجر شد ارتباط داد.

مان موهان سینگ نخست وزیر روز جمعه در جلسه ای با حضور مقامات ارشد نظامی درباره افزایش تنش با پاکستان بحث کرد.

دهلی نو می گوید ستیزه گرانی که به چندین محل در مومبای حمله کردند پاکستانی بودند، و گروه ستیزه گر لشکر طیبه، مستقر در پاکستان، آنها را آموزش داده و مجهز کرده بود. اسلام آباد از هند خواسته است پاکستانی بودن مهاجمان را ثابت کند.

هر دو کشور می گویند خواهان جنگ نیستند، اما هشدار می دهند که اگر تحریک شوند، وارد عمل خواهند شد.

XS
SM
MD
LG