لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۹

اسراييل به حماس بر سر پرتاب راکت و خمپاره از غزه هشدار داد


اهود اولمرت نخست وزير اسراييل در پيامی که «فراخوان آخرين دقيقه» توصيف کرده است از فلسطينيان در نوار غزه خواست حکمرانان حماس را از پرتاب راکت و خمپاره به اسراييل باز دارند.

اولمرت همچنين گفت، او در استفاده از قدرت نظامی اسراييل يرای حمله به حماس و جهاد اسلامی درنگ نخواهد کرد.

اولمرت اين موضوع را در مصاحبه ای با تلويزيون العربيه، و يک روز پس از آن عنوان کرد که ستيزه گران حماس بيش از ٦٠ راکت و خمپاره به جنوب اسراييل پرتاب کردند.

در همين حال مقامات وزارت دفاع اسراييل می گويند ارتش برای عملياتی عليه هدف های حماس آماده می شود. اسراييل همچنين سطح آماده باش سرويس های امداد و نجات اورژانس را بالا برده و تمام شهرهای واقع در ٣٠ کيلومتری نوار غزه را به يک سيستم هشدار اوليه متصل ساخته است.

ليونی وزير امور خارجه اسرائيل نيز عهد کرد حملات راکتی و خمپاره ای حماس به جنوب اسراييل را تلافی کند و آنرا مسئول شدت گرفتن خشونت دانست. ليونی گفت اسراييل نمی تواند وضعيتی را که در آن حماس به هدف گرفتن شهروندان اسراييل ادامه می دهد تحمل کند.

حماس می گويد پرتاب راکت به اسرائيل برای گرفتن انتقام مرگ سه ستيزه گر در تيراندازی سربازان اسراييلی در روز سه شنبه بوده است. نيروهای اسراييلی در پاسخ به اين حمله ستيزه گر ديگری را کشتند.

مصر از اسراييل و گروه فلسطينی حماس خواسته است برای فرونشاندن خشونت در مرز اسراييل –غزه، آتش بس را رعايت کنند.

احمد ابو الغيث وزير امور خارجه مصر اين درخواست را در پی ديدار حسنی مبارک رييس جمهوری مصر با تزيپی ليونی وزير امور خارجه اسراييل در قاهره مطرح ساخت.

ابو الغيث می گويد، اميدوار است اسراييل و حماس به روند آتش بس شش ماهه، که هفته پيش پايان گرفت ، باز گردند ، اما ياد آور شد تا زمانی که خشونت ادامه دارد متقاعده ساختن آنها دشوار خواهد بود.

در خبری ديگر، يک دادگاه نظامی اسراييل احمد سعادت رهبر جبهه خلق برای آزادی فلسطينی را ، به جرم ارتباط با حملات، به ٣٠ سال زندان محکوم ساخت.

XS
SM
MD
LG