لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۱

گزیده روزنامه های شنبه ۷ دی در ايران


پرداخت سود بالاتر از ۱۹ درصد ممنوع است

روزنامه رسالت از ممنوعیت پرداخت سود بالاتر از ۱۹ درصد به سپرده های مردمی در بانک های خصوصی و دولتی و موسسات مالی و اعتباری خبر می دهد.

به نوشته این روزنامه، «محمود بهمنی» ریيس كل بانك مركزی جمهوری اسلامی پس ازنشست هيئت دولت در جمع خبرنگاران گفته: « بانك ها می‌توانند پس از مشخص شدن صورت های مالی، اضافه سود را بين سپرده‌ گذاران خود توزيع كنند.»

كنترل جمعيت براي آينده تشيع يك تهديد است

روزنامه آفتاب یزد، سخنان آيت‌الله صافی گلپايگانی، از مراجع تقلید شیعه را منتشر کرده که گفته است «کنترل جمعیت» برای آینده شیعه یک «تهدید» است.به نوشته این روزنامه، آیت الله صافی گلپایگانی این سخنان رادرجمع مبلغان حوزه كه به مناسبت آغاز ماه محرم به مناطق محروم اعزام می‌شوند بیان کرده است.

این مرجع تقلید گفته است «كنترل جمعيت» برای آینده شیعه تهديد به شمار می رود:«همين برنامه‌های تقليل اولاد، برنامه‌ دقيقی است كه می‌خواهند در مراكزی كه شيعه در اكثريت است، شيعه را از اكثريت بيندازند.» وی از روحانیون خواست نسبت به این موضوع بی تفاوت نباشند.

آفتاب یزد می نویسد آيت‌الله صافی گلپايگانی، همچنین به شدت از فرقه‌های عرفانی که وی آن ها را «عرفان‌های كاذب» نامیده انتقاد کرده و گفته است:« متاسفانه در خود حوزه نيز چنين دروسی وجود دارد.» او گفته طرح اين مسائل مسئله‌ساز است.

ممنوعيت يک استاد ديگر از تدريس

روزنامه اعتماد از ممنوعیت تدریس «احمد اسلامی»، استاد دانشگاه کاشان در اين دانشگاه خبر داده است. به نوشته اعتماد، «احمد اسلامی،» مدرس سابق دانشگاه های اصفهان، صنعتی اصفهان، دانشگاه آزاد اسلامی خوراسگان، دانشگاه آزاد اسلامی خمينی شهر و... است.

وی همچنین عضو شورای سردبيری نشريات توقيف شده يی مثل «بيان» و نويسنده شماری از روزنامه های اصلاح طلب بوده و رئيس جبهه مشارکت حوزه کاشان و رئيس ائتلاف اصلاح طلبان کاشان به شمار می رفت.

به نوشته اعتماد، انجمن اسلامی دانشگاه کاشان، با صدور بیانیه ای، ضمن انتقاد از ممنوع التدریس شدن این استاد نوشته:« در عصر ما، بيرون راندن استادان مستقل و دگرانديش از دانشگاه ها، رخداد تازه يی نيست.»

تشكيل شورای فقها و تخصصی شدن حوزه حرف جديدی نيست

روزنامه جمهوری اسلامی با اشاره به سخنان هاشمی رفسنجانی، رییس مجلس خبرگان رهبری که خواستار تشکیل شورای فقها شده بود، به نقل از وی نوشته است :« تشكيل شورای فقها و تخصصی شدن حوزه حرف جديدی نيست.»

به نوشته این روزنامه، هاشمی رفسنجانی گفته «ايده» تشكيل شورای فقها و تخصصی شدن حوزه حرفی است كه «من» سال ها قبل در جامعه مدرسين حوزه علميه قم مطرح كرده بودم .

به نوشته جمهوری اسلامی، هاشمی رفسنجانی در پاسخ به پرسشی مبنی «سواستفاده راديوهای بيگانه» از اين اظهارات گفته راديوهای بيگانه كه از هر چيزی سواستفاده می كنند، خودمان نكنيم .

جمهوری اسلامی می نویسد هاشمی رفسنجانی اعلام کرده است بايد نوآوری ها را به حوزه های علميه گسترش دهيم و حوزه ها در زمينه فقه نوآوری داشته باشند.

XS
SM
MD
LG