لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۸

گزارش سیاسی: سرپیچی پلیس زیمبابوه از اجرای حکم دادگاه عالی آن کشور 


پتا تورنیکرافت، خبرنگار صدای آمریکا، ژوهانسبرگ

وکلای فعالان طرفدار دموکراسی و مقامات جنبش دمواتیک در جهت تغییر می گویند پلیس حکم دادگاه عالی حراره مبنی بر آزادی این فعالان را نادیده گرفته است.

حداقل ۶ تن از ۹ زندانی که چند هفته پیش ربوده شده و به فعالیت های تروریستی متهم شده اند، روز کریسمس از بازداشتگاه پلیس به بدنام ترین زندان امنیتی زیمبابوه منتقل شده اند.

وکلای فعالان آزادی خواه اعلام کرده اند جستینا موکوکو که سرپرستی جنبش پروژه صلح زیمبابوه را به عهده دارد و روز سوم دسامبر توسط مردان مسلح از منزلش ربوده شد، در اوایل روز کریستمس به زندان چیکوروبی با حداکثر تدابیر امنیتی برده شده است.

پنج زندانی دیگر از جمله یک کودک دو ساله نیز جزء این افراد هستند.

یونس اومرجی، قاضی دادگاه پس از محکومیت این افراد در دادگاه عالی زیمبابوه، حکم انتقال آن ها به بیمارستان را داده بود.

قاضی ضمن غیر قانونی خواندن بازداشت این افراد از سوی پلیس حکم آزادی چندین تن از زندانیان ربوده شده از سوی پلیس را صادر کرده بود.

الکس کوچاداهاما، وکیل زندانیان گفته است به هیچ یک از موکلان خود که در زندان امنیتی و یا در اداره های مختلف پلیس در حومه حراره بازداشت شده اند، دسترسی ندارد.

وی و بئاتریس متوا، دیگر وکیل فعالان حقوق بشر می گویند پلیس بسیاری از احکام دادگاه را نادیده می گیرد.

کنوا می گوید: « در گذشته بیشتر قضات از محکوم کردن پلیس که بسیاری از احکام دادگاه را نادیده گرفته بودند هراس داشتند. وکلا کماکان تلاش خواهند کرد تا علیرغم اینکه امید چندانی وجود ندارد رای دادگاه اجرا شود. »

رابرت موگابه، رییس جمهوری زیمبابوه گفته است جنبش دموکراتیک برای تغییر شورشیان بوتسوانا را آموزش می دهد، دولت بوتسوانا و طرفداران جنبش دموکراتیک این ادعا را انکار کرده اند.

دیوید کولتارت، وکیل باسابقه حقوق بشر که از سال ۱۹۸٠ میلادی تاکنون ازمخالفان آقای موگابه دفاع کرده است می گوید نیروی پلیس سابقه طولانی در سرپیچی از احکام دادگاه دارد . آقای موگابه نیز به طور مداوم اجرای قانون را نادیده می گیرد.

هیچ کس اطلاع دقیقی از تعداد افراد ربوده شده از ماه اکتبر در دست ندارد. اکثریت این افراد در ماه دسامبر از سوی نیروهای امنیتی ربوده شده اند.

XS
SM
MD
LG