لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۳

گزارش هنری: نمایشگاه عکاسی برای دیدار با باراک اوباما


دیوید برد، خبرنگار صدای آمریکا در واشنگتن

میلیون ها تن از مردم در روز ۲۰ ژانویه سال آینده برای شرکت در مراسم آغاز ریاست جمهوری باراک اوباما راهی شهر واشنگتن هستند. اما نزدیک شدن به رییس جمهور منتخب آمریکا بس دشوار خواهد بود. با این وجود این دیدارکنندگان فرصتی خواهند یافت تا در یک نمایشگاه در گالری پرتره ملی واشنگتن به نام « رو در رو» آقای اوباما را از نزدیک مشاهده کنند.

در روز اجرای مراسم آغاز ریاست جمهوری باراک اوباما، قرار است تا رژه ای از جمعیت شرکت کننده در این مراسم در خیابان پنسیلوانیا به حرکت درآید که به سوی کاخ سفید به حرکت درخواهد آمد. انتظار می رود که میلیون ها تن از مردم از سراسر کشور و مناطق دیگر جهان برای تماشای مراسم آغاز ریاست جمهوری نخستین رییس جمهور سیاهپوست آمریکا به واشنگتن بیایند. این دیدارکنندگان هم اکنون می توانند نگاهی خودمانی تر و از فاصله ای نزدیک تر را در خیابان هشتم شهر واشتنگتن و در گالری پرتره ملی تجربه کنند.

گالری پرتره واشنگتن که نوعی بازسازی معبد پانتئون آتن یا تالار قهرمانان یونان باستان است توسط پیر انفا نت، آرشیتکت فرانسوی تبار طراحی شده است.

این محل پیش تر از این محل ثبت اختراعات ایالات متحده آمریکا بوده است که در سال ۲۰۰۰ در یک بازسازی عظیم یک آدیتوریوم و یک سقف شیشه ای به آن اضافه شد. این سقف علاوه بر آن که اجازه می دهد نورخورشید به داخل گالری بتابد هم چنین دیدارکنندگان می توانند آسمان پرستاره شب را از داخل موزه تماشا کنند.

این گالری در سال ۱۸۶۵ تبدیل به محل برگزاری جشن آغاز ریاست جمهوری آبراهام لینکلن تنها چند هفته پیش از ترور او شده بود و عکس های این شانزدهمین رییس جمهور آمریکا نیز جزو پرتره هایی است که در گالری به نمایش درآمده است.

اما محور توجه در نمایشگاه کنونی در گالری ملی پرتره شهر واشنگتن در حال حاضر رییس جمهور منتخب باراک اوباماست که توسط عکاس آلمانی تبار مارتین شولر، دستیار سابق عکاس معروف آنی لوبویتز و هنرمندی است که آثار او در مجلات گوناگون از جمله « ووگ» و « نیویورکر» به چاپ رسیده است

. عکس اوباما در سال ۲۰۰۴ برای نخستین بار روی جلد مجله « جی کیو» با عنوان مرد سال به چاپ رسیده است.

پرتره رییس جمهور آینده آمریکا، به ارتفاع یک متر و ۵۶ سانتی متر و یک متر و ۲۷ سانتی متر عرض از روی چهره او گرفته شده و اوباما را بدون لبخند نشان می دهد.

شولر به خبرنگار صدای آمریکا گفت که یک پرتره کلوز آپ یا از فاصله بسیار نزدیک به عکاس اجازه می دهد تا با صداقت بیشتری کارکند. کاری که به ویژه در مورد شخصیت های شناخته شده کار مشکلی به شمار می رود: « من از عکاسی با فاصله نزدیک بیشتر از این جهت خوشم می آید که می توانم به صورتی علمی و بدون نظرخصوصی موضوع عکاسی ام را نشان دهم. اوباما اغلب مواقع لبخند می زند چرا که می داند لبخند بسیار زیبایی دارد و مردم اغلب دوست دارند ژست هایی را در مقابل دوربین بگیرند که آن ها را به بهترین شکل نمایش می دهد. اما من می خواستم چهره ای طبیعی از اوباما را نشان بدهم. »

موضوع جالب توجه اینجاست که عکسی که مجله جی کیو از باراک اوباما برای روی جلد خود استفاده کرد، عکسی از چهره خندان او بود. اما بنا برگفته آن گودیر کیوریتور موزه، هدف آن ها این بوده است که عکسی با چهره ای جدی از اوباما را به نمایش بگذارند: « من فکر می کنم این عکس به خوبی اراده و اعتماد به نفسی که باراک اوباما را به ریاست جمهوری آمریکا رساند در خود گنجانده است. ما می خواهیم نسل های آینده این مشخصات او را از روی این پرتره به خوبی تشخیص بدهند.»

عکس باراک اوباما در کنار پرتره ای از رقیب انتخاباتی او جان مک کین در روی یکی از دیوارهای گالری قرار گرفته است.

عکس هایی از بازیگران سینما، جک نیکلسون، آنجلینا جولی و نقاش معروف سیندی شرمن در روی دیوار مقابل این دو قرار گرفته اند.

عکس های کوچکتری از مردان پیرانای برزیلی در روی دیوار مجاور رییس جمهور آینده آمریکا قرار گرفته است.

وینس آلتی، منتقد هنری مجله نیویورکر درباره عکس های شولر می گوید این پرتره ها تماشاگر را در فاصله نزدیکی با موضوع عکاسی قرار می دهد: « عکس های شولر شما را به درون شخصیت سوژه های خود دعوت می کند. دراین عکس ها نوعی عریانی وجود دارد. شما فکر می کنید شخصی را که در پرتره می بینید می شناسید اما از طریق این عکس ها یک قدم جلوتر رفته و چیزهای تازه ای درباره آن ها به ذهنتان می رسد. در عین حال تماشای افراد معروف از فاصله نزدیک تجربه ای حیرت انگیز برای تماشاگر به شمار می رود.»

در طول مدت رقابت های انتخاباتی برای احراز مقام ریاست جمهوری آمریکا، مارتین شولر کپی عکس های خود از باراک اوباما را به مبلغ ۲۵۰ دلار هریک فروخت و عواید آن نیز برای کمک به حوزه انتخاباتی اوباما به او اهدا شد.

XS
SM
MD
LG