لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۰

مجمع عمومی سازمان ملل نقض حقوق بشر در برمه را محکوم کرد


مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه ای تصویب کرده است که نقض گسترده حقوق بشر در برمه را محکوم می کند و دولت نظامی را به آزاد ساختن تمام بازداشت شدگان و زندانیان سیاسی فرا می خواند.

قطعنامه، که ایالات متحده، استرالیا، کره جنوبی، اسراییل و بسیاری از کشورهای اروپایی آن را پیشنهاد کرده بودند و روز چهارشنبه از تصویب گذشت، دولت برمه را به بازداشت افراد با انگیزه های سیاسی، خودداری از کوشش برای بهبود وضعیت حقوق بشر و تقویت مبانی دمکراسی متهم می کند.

نماینده برمه در سازمان ملل متحد قطعنامه را مداخله آشکار در امور داخلی کشورش نامید. او همچنین گفت برمه در سال گذشته، در حالی که برای برگزاری انتخابات پارلمانی در سال ۲۰۱۰ آماده می شود، گام های سیاسی بلندی به سوی دمکراسی برداشته است.

قطعنامه «نگرانی عمیق» خود را نسبت به انتخابات ابراز می دارد و یادآور می شود سیاستمداران مخالف و اعضای دیگر گروه های قومی از شرکت در آن ممنوع شده اند.

قطعنامه می گوید روندهای سیاسی در برمه شفاف، فراگیر، آزاد یا عادلانه نیست.

مجمع عمومی همچنین از تصمیم دولت برمه به برگزاری همه پرسی در اوایل سال جاری، در زمان نیازهای انسانی مبرم ابراز نگرانی کرد.

همه پرسی زمانی کوتاه پس از تند باد دریایی «نرگس» در ماه می برگزار شد. تندباد نزدیک به ۱۴۰ هزار کشته یا مفقود برجا گذاشت و حدود ۸۰۰ هزار نفر را بی خانمان کرد.

XS
SM
MD
LG