لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۶

وزیر امور خارجه اسراییل حماس را به حملات تلافی جویانه تهدید کرد


مصر از اسراییل و گروه فلسطینی حماس خواسته است برای فرونشاندن خشونت در مرز اسراییل – غزه، آتش بس را رعایت کنند.

احمد ابو الغیث وزیر امور خارجه مصر این درخواست را در پی دیدار حسنی مبارک رییس جمهوری مصر با تسیپی لیونی وزیر امور خارجه اسراییل در قاهره مطرح ساخت.

ابو الغیث می گوید امیدوار است اسراییل و حماس به روند آتش بس شش ماهه، که هفته پیش پایان گرفت، باز گردند، اما یادآور می شود تا زمانی که خشونت ادامه دارد متقاعده ساختن آنها دشوار خواهد بود.

لیونی عهد کرد حملات راکتی و خمپاره ای حماس به جنوب اسراییل را تلافی کند و آنرا مسئول شدت گرفتن خشونت دانست. لیونی گفت اسراییل نمی تواند وضعیتی را که در آن حماس به هدف گرفتن شهروندان اسراییل ادامه می دهد تحمل کند.

در این میان، اهود المرت نخست وزیر اسراییل از فلسطینیان در نوار غزه خواست حکمرانان حماس را از پرتاب راکت و خمپاره به اسراییل باز دارند.

اولمرت همچنین گفت او در استفاده از قدرت نظامی اسراییل برای حمله به حماس و جهاد اسلامی درنگ نخواهد کرد.اولمرت این موضوع را در مصاحبه ای با تلویزیون العربیه، و یک روز پس از آن عنوان کرد که ستیزه گران حماس بیش از ۶۰ راکت و خمپاره به جنوب اسراییل پرتاب کردند.


مقامات وزارت دفاع اسراییل می گویند ارتش برای عملیاتی علیه هدفهای حماس آماده می شود. اسراییل همچنین سطح آماده باش سرویس های امداد و نجات اورژانس را بالا برده و تمام شهرهای واقع در ۳۰ کیلومتری نوار غزه را به یک سیستم هشدار اولیه ارتباط داده است.

حماس می گوید برای گرفتن انتقام مرگ سه ستیزه گر در تیزاندازی سربازان اسراییلی در روز سه شنبه حمله کرد. نیروهای اسراییلی در پاسخ به این حمله، ستيزه گر دیگری را کشتند.

در خبری دیگر، یک دادگاه نظامی اسراییل رهبر جبهه خلق برای آزادی فلسطینی را ، به جرم ارتباط با حملات، به ۳۰ سال زندان محکوم کرده است.XS
SM
MD
LG