لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۸

گزارش هنری: آریتا فرانکلین کریسمس را با موسیقی جشن می گیرد


گزارش: گری جفی، خبرنگار صدای آمریکا در واشنگتن

اخیرا در شماره ویژه ماهنامه موسیقی «رولینگ استونز» نشریه ای که اختصاص به اخبار موسیقی دارد، از آریتا فرانکلین به عنوان نفر اول در فهرست بهترین خواننده تاریخ موسیقی نام برده شد. آریتا فرانکلین برنده چندین جایزه گرامی است که بیش از ۴۵ بار تاکنون در صدر فهرست ۱۰۰ ترانه برجسته بیلبورد قرار گرفته است.

آریتا فرانکلین در مراسم رسمی آغاز ریاست جمهوری باراک اوباما به اجرای برنامه خواهد پرداخت. این ملکه موسیقی سول آفریقایی تبارهای آمریکایی در یک نشست با گری جفی خبرنگار صدای آمریکا در واشنگتن به گفتگو با او پرداخت.

آریتا فرانکلین با ترانه ای از ساخته های « اوتیس ردینگ» خواننده فقید آمریکایی به نام « ریسپکت» به صحنه موسیقی پای گذاشت و اولین جایزه گرامی خود را نیز به خاطر خواندن همین ترانه معروف دریافت کرد.

از آریتا فرانکلین می پرسیم چگونه لقب « دیوا » یا ملکه ای در صدر خوانندگان جهان را به دست آورده است؟

فرانکلین می گوید: « لقب دیوا به کسانی داده می شود که مراحل بسیاری را در زندگی حرفه ای خود گذرانده اند. شاید کسی که اعتبار زیادی به دست آورده و حتی کسی که بعضی اوقات بسیار سخت گیر بوده است.»

در فیلم « بلوز برادرز» آریتا فرانکلین نقش گارسون یک رستوران را بازی می کند که شوهر او در یک گروه گیتار می نوازد.

با این وجود فرانکلین در مدت ۴۰ سال گذشته به عنوان ملکه موسیقی سیاهپوستان شناخته شده است.

آریتا فرانکلین به خاطر می آورد: « در تئاتر ریگال شیکاگو بود...همان اوایل و در زمانی که بری گوردی تازه داشت شرکت صفحه پرکنی موتاون را پایه گذاری می کرد. برخی از هنرمندان دیگری که در آن زمان با من روی صحنه تئاتر ریگال به اجرای برنامه پرداختند، کانتورز، مارولت و گروه تمپتیشنز بودند.»

آریتا می گوید: « آن موقع اغلب ما ۱۷ یا ۱۸ ساله بودیم. همه با هم یک گروه مکمل تشکیل داده بودیم و تهیه کننده برنامه هم دی جی معروف رادیوی محلی شیکاگو پرویس اسپان بود. این پرویس بود که یک شب یک تاج به روی صحنه آورد و آن را بر سر من گذاشت.»

آریتا فرانکلین بخش عظیمی از موفقیت و دیرپایی خود در صحنه موسیقی معاصر را به هم بخشی شرکت های صفحه پرکنی و تلاش های آن ها برای پیشبرد فعالیت های هنرمندان زمان خود نسبت می دهد:« من واقعا از نوع ورودم به عالم موسیقی خوشحالم. آهسته ، سر فرصت و با آمادگی کامل. من مثل بسیاری از هنرمندان امروزی به روی صحنه پرتاب نشدم، به من نگفتند تو یک سوپر استار هستی و بعد مجبور شوم یاد بگیرم که چه کنم.»

آریتا فرانکلین برای نخستین بار در طول زندگی حرفه ای خود امسال آلبوم تازه ای را به مناسبت کریسمس به صورت سی دی به بازار داده است.

او در این مورد که چرا این کار تا امروز به طول انجامید می گوید: « روسای شرکت صفحه پرکنی آتلانتیک تا امروز فکر نمی کردند که ساختن یک آلبوم کریسمس اهمیت چندانی داشته باشد. اما من همیشه دلم می خواست این کار را می کردم. بنابراین حالا زمان آن رسیده است و من بی نهایت از این موضوع خوشحالم. بسیار از آهنگ های سنتی کریسمس را در این سی دی خوانده ام و برخی از آن ها از جمله « فرشتگان ما از آن بالاها شنیده ایم» یکی از ترانه های محبوب من است.

یک پرواز خطرناک هوایی بیش از ۲۵ سال پیش باعث شد که آریتا فرانکلین از مسافرت با هواپیما خودداری کند. البته او می گوید در نظر دارد تا یکبار دیگر دست به پرواز بزند و از این طریق بتواند در شهرهای مختلف آمریکا و اروپا برای طرفداران بی شمار خود برنامه اجرا کند ... اما شاید کریسمس آینده!

XS
SM
MD
LG