لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۱

سالگرد درگذشت آیدین نیکخواه بهرامی بسکتبالیست فقید تیم ملی ایران


هفتم دی ماه اولين سالگرد درگذشت آيدين نيكخواه بهرامی، ملی پوش فقید بسكتبال ایران است.

آيدين نيكخواه بهرامی كه در جام ملت‌های ۲۰۰۷ آسيا همراه با تيم ملی ايران به عنوان قهرمانی آسيا دست يافت، و نقشی انکار ناپذیر در دستیابی تیم ایران به این مقام ایفا نمود. آیدین نیکخواه بهرامی که هفتم دیماه سال گذشته برای دیدار با خانواده‌اش به همراه نامزد و یکی از بستگانش به شمال ایران سفر کرده بود در مسیر تهران-شمال در یک حادثه رانندگی، خودروی شخصی وی با برخورد به گارد ریل جاده از مسیر منحرف شد که در این سانحه ملی‌ پوش بسکتبال ایران به همراه نامزدش در گذشت و فرد دیگر حاضر در خودرو دچار مصدومیت شده و به بیمارستان انتقال داده شد.

تیم بسکتبال ایران با رهبری رایکو ترومن و حمایت ویژه مسوولان فدراسیون بسکتبال بهترین تدارک را در میان تیمهای ورزشی ایران برای المپیک داشت. این تیم پس از قهرمانی در آسیا، مدتی تمرینهای خود را در ایران سپری کرد تا دیدارهای سوپر لیگ بسکتبال ایران به پایان برسد. اما، متاسفانه در فواصل همین رقابتها بود که بازیکن ارزشمند بسکتبال ایران یعنی آیدین نیکخواه بهرامی در سانحه رانندگی جان خود را از دست داد و ضربه‌ بزرگ را از لحاظ روحی به تیم ایران وارد کرد.

بهرحال اعضای تیم ایران دوباره گرد هم آمده و اردوهای آمادگی خود را در سال جاری از اروپا آغاز کردند. تیم بسکتبال ایران در اروپا به مصاف تیمهای صربستان و ایتالیا رفت. پس از آن به مصاف استرالیا در خاک آنکشور رفته و دوباره به اروپا بازگشت و با تیمهای کرواسی و اسلونی دیدار کرد. تیم بسکتبال ایران پس از آن به آمریکا آمد و با تیمهای دوم یوتاجاز و دالاس از تیمهای ان بی ای رقابت کرده و دیدارهایی تدارکاتی با تیم منتخب لیگ توسعه‌ای ان بی ای، دی لیگ انجام داد.

مسوولان باشگاه يوتاجازميزبان تيم ملي بسكتبال ايران در اردوی آمريكا، و رندی ريگبی ریيس این باشگاه در فاصله بين دو نيمه بازی اين تيم با تيم ملی ايران پيراهن شماره ۸ تيمش را كه روی آن نام آيدين نيكخواه بهرامی حک شده بود به فرزانه ابراهيمی مادر بسكتباليست فقيد ايران اهدا كرد. پیراهن شماره هشت تیم یوتا متعلق به درون ویلیامز بازیکن افسانه ای تیم یوتا است و همچنین آخرین شماره ای است که آیدین در تیم ایران به تن داشت. بدین طریق این باشگاه و لیگ ان بی ای به عنوان میزبان تیم ملی ایران ياد آيدين نيكخواه بهرامی كه سال گذشته از دنيا رفت را، گرامی داشتند.

تیم بسکتبال ایران که خود را برای المپیک آماده می نمود درآخرین مرحله اردوی آمادگی خود به رقابتهای دایاموند بال در چین رفت و با تیمهای صربستان، آرژانتین و چین دیدار کرد. تیم ایران تدارک بسیار خوبی، را برای حضور در بازیهای پکن گذراند. تیمهایی که هرگز ایران به مصاف آنها نرفته بود. تیم ایران در این شرایط بسیار خوب به پکن رفت و با ارائه بازیهای درخشان به ایران بازگشت.

اما جای آیدین نیکخواه بهرامی هنوز هم، همچون داغی بر پیشانی بسکتبال ایران است. بهرحال اکنون دیگر آیدین در کنار ملی پوشان نیست اما یاد او یار سیزدهم تیم ایران بوده و خواهد بود. به همین مناسبت برای گراميداشت ياد و خاطره اين بازيكن ،در حرکتی شایسته، در اولین سالگرد درگذشت آیدین نیکخواه بهرامی تیم بسکتبال صبا مهر به مصاف تیم ملی می رود. طی این دیدار ملي پوشان اعزامي به بازيهای المپيک ۲۰۰۸ پكن به مصاف صبامهر مي‌روند البته برخي از هم تيميهای قديمی مرحوم آيدين نيكخواه بهرامی هم در اين ديدار حضور خواهند داشت.

صمد نيكخواه بهرامی كه برای شركت در مراسم يادبود تنها برادرش از فرانسه عازم ايران شده است، در ديدار روز جمعه برای هر ۲ تيم بازی خواهد كرد. مهران حاتمی و محسن صادق‌زاده كه در كنار رايكو ترومن آماده‌سازی تيم ملی بسكتبال را براي حضور در بازي‌های المپيک پكن به عهده داشتند ، مسئوليت هدايت ملی ‌پوشان را برای ديدار روز جمعه پذيرفته‌اند. شاگردان حاتمی و صادق‌زاده در اين بازی از پيراهنهای يكدست سفيد استفاده مي‌كنند. بازيكنان صبامهر نيز با مربيگری مهران شاهين ‌طبع و با لباس‌های مشكی مقابل حريف قرار می ‌گيرند.

XS
SM
MD
LG