لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۴

موسی کامارا رهبر کودتای گینه قدرت را در دست گرفت


یک گروه نظامی که می گوید قدرت را در کشور آفریقايی گینه به دست گرفته، رهبری برای خود تعیین کرده است و قصد دارد او را به عنوان رییس جمهوری کشور برگزیند.

افسران تشکیلاتی که «شورای ملی برای دمکراسی و توسعه» نامیده می شود، می گویند کاپیتان موسی دادیس کامارا به عنوان رییس شورای نظامی حاکم انتخاب شده است.

پیشتر، رهبران کودتا مقررات منع آمد وشد شبانه را از ساعت ۸ تا ۶ بامداد روز بعد اعلام کردند.

کاپیتان موسی کامارا، امروز، چهارشنبه در سخنانی که از رادیوی دولتی پخش شد گفت ارتش برای نجات مردم از ناراحتی و فشار قدرت را به دست گرفت.

او گفت سربازان علاقه ای به حفظ قدرت ندارند، و تنها دلیل این که انتخابات نمی تواند زودتر برگزار شود این هراس است که ممکن است تمامیت ارضی گینه به خطر بیافتد.

کاپیتان کامارا دولت غیر نظامی را متهم کرد که سعی داشت مزدوران خارجی را وارد کشور کند. خبرگزاری آسوشتید پرس به نقل از «احمد تیدیان» نخست وزیر می گوید این ادعا «به هیچ وجه واقعیت ندارد».

نخست وزیر، فرمانده ارتش و رییس پارلمان گینه می گویند دولت غیر نظامی هنوز قدرت را در دست دارد، فقط تعداد کمی از سربازان از کودتا حمایت می کنند و دولت سعی دارد نظم را بر قرار سازد.

نا آرامی در گینه در پی مرگ رییس جمهوری در روز دوشنبه آغاز شد.

اتحادیه افریقا امروز جلسه فوق العاده ای برای بررسی وضعیت گینه در اتیوپی تشکیل داد.

در این جلسه، فرستاده سازمان ملل متحد به آفریقای غربی گفت هیچ گروه خاصی قادر نبوده است خود را در گینه تثبیت کند، و نشانه هایی از امکان بحث و مذاکره به چشم می آید.

طراحان کودتای گینه، دولت را به فساد گسترده و سقوط اقتصادی متهم می کنند.

XS
SM
MD
LG