لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۷

گزارش تحليلی: به بهانه انتقال ديويد بکهام، مروری بر افتخارات ستاره فوتبال جهان


نام: ديويد رابرت جوزف بکهام،
متولد: دوم ماه می ۱۹۷۵
مليت: انگليسی،
محل تولد: ليتون استون، لندن
وزن: ۸۰کيلوگرم،
قد: ۱ متر و ۸۰ سانتيمتر،
نخستين بازی ملي: اول جون ۱۹۹۶
باشگاه فعلی: اِل اِی گلاکسی آمريکا و بطور قرضی آث ميلان ايتاليا


پس ازسفر ديويد بکهام به قصرباکينگهام و نائل شدن به عنوان فرمانده بريتانيا ازسوی ملکه اليزابت ، طرفدارانش از او بعنوان سر ديويد بکم ، پسر زئوس و هديه آسمانی ياد می کنند.

آغاز نوباوه فوتبال جزيره

ديويد بکهام فرزند اول ادوارد آلن کابينت ساز و نجار آشپزخانه- معروف به تد- و ساندرا جورجيا وِست- آرايشگر است. ديويد که فوتبال را ازريدج وی پارک آغازکرد پس از گذراندن دوره کوتاهی در مدرسه فوتبال منچستر يونايتد و طی نمودن دوره در کلوب تابستانی و استعداديابی تيم بارسلونا، فوتبال حرفه ای خود را از تيم جوانان منچستر شروع کرد. از آنجايی که تد - پدرش از طرفدران پر و پا قرص تيم منچستر بود – بزرگترين آرزوی ديويد نيز پوشيدن پيراهن تيم شياطين سرخ بود. تنها پس از چندماه -ديويد برای بازی در جام اتحاديه انگليس به تيم بزرگسالان منچستر دعوت شد.

او در اولين حضورش در اين تيم نيمکت نشين بود ولی دو سال و نيم بعد- ديويد برای نخستين بار- حضور در ليگ برتر را تجربه کرد.

نخستين حضور بکهام در تيم ليگ برتر

فصل ٩٦/١٩٩٥ اولين حضور بکهام دراين ليگ بود. سرانجام او دوم آوريل ١٩٩٥ اولين بازی اش را در ليگ برتر مقابل ليدز يونايتد تجربه کرد و در واقع فصل ٩٦- ٩٥ آغازی بود بر درخشش اين بازيکن در فوتبال جزيره .

ديويد در ابتدا- بعنوان يار ميانی و سپس در پست هافبک راست مشغول به بازی شد و گلهای زيبای خود را از همين جا آغاز کرد. بويژه گل به يادماندنی اش در مرحله نيمه نهايی جام حذفی باشگاههای انگليس در مقابل چلسی- که آن فصل با قهرمانی در دو جام برای شياطين سرخ به پايان رسيد.
فصل ٩٧/١٩٩٦ دومين فصل حضور وی در ليگ برتر بود. او مشهورترين گل خود را در اين فصل و در مقابل تيم ويمبلدون به ثمر رساند و با ضربه ای زيبا از وسط زمين دروازه ويمبلدون را در سل هاروست پارک گشود. اما بِکهام برای به تن کردن پيراهن تيم ملی نيز بی تاب بود.

تجربه ملی

او اول سپتامبر ١٩٩٦ به همراه تيم ملی انگليس به مصاف مولداوی رفت و بدين ترتيب نخستين حضورش را با فوتبال ملی آغاز کرد. پيش از آن ديدار، بکهام سابقه ۹ بازی در تيم ملی زير 21 سال انگليس را در کارنامه خود داشت. هر چند که هيچ گلی در آن مسابقات به ثمر نرساند. اما بکهام از ۱۹۹۶ تاکنون ۱۰۷ بار با تيم ملی انگليس به ميدان رفته و۱۷ گل ملی نيز برا ی تيم کشورش در درون دروازه حريفان کاشته است.

در فوتبال باشگاهی نيز بکهام در سال ١٩٩٧ به همراه منچستر بعنوان قهرمانی ليگ برتر انگليس دست يافت وهمچنين به عنوان بازيکن برتر انگليس درآنسال برگزيده شد. بِکهام در رقابتهای جام جهانی ١٩٩٨ فرانسه در دو بازی نخست انگليس نيمکت نشين بود اما در سومين بازی مقابل کلمبيا به ميدان رفت و گلی زيبا- روی يک ضربه آزاد در اين ديدار به ثمر رساند.درخشش بکهام در سال ۱۹۹۹ وی را در کنار ريوالدو- کانديدای دريافت عنوان بهترين بازيکن اروپا وجهان کرد. بکم در سال ۱۹۹۹قهرمانی در ليگ برتر انگليس، قهرمانی در جام حذفي- کارلينگ کاپ و قهرمانی ليگ قهرمانان اروپا را بهمراه تيم منچستر کسب نمود و به يکی از پر افتخار ترين بازيکنان فوتبال جهان بدل شد.

ازدواج با پوش اسپيسی


وی که در سال ۱۹۹۷ با ويکتوريا آدامز آشنا شد –دو سال بعد با اين خواننده گروه اسپيس گيرلز که پوش اسپيسی شهرت داشت ازدواج کرد. فرزند اول ديويد بکهام- بروکلين نيز در همين سال چشم به جهان گشود و اودر اين سال طعم پدرشدن را چشيد. سال ٢٠٠٠ آغاز تنشهای ديويد بکهام و سِرآلکس فرگوسن سرمربی منچستر بود تا جايی که او به فکر جدايی از اولدترافورد افتاد ولی اودر فصل ٢٠٠٠ به مشهور ترين بازيکن تاريخ انگليس تبديل شده بود. بکهام در رقابتهای مقدماتی جام جهانی ٢٠٠٢ عنوان کاپيتانی اش که دوسال پيش از آن نصيبش شده بود را در تيم ملی انگليس حفظ کرد. پس از آن ودرفصل ٢٠٠٣- ٢٠٠٢- بکم با مصدوميت شديدی روبرو شد. دومين پسر ديويد بکم رومئو نيز در سپتامبر2002 متولد شد. در همين فصل بکهام شش گل برای منچستر يوناتيد به ثمر رساند تا اين تيم جام قهرمانی را به چنگ آورد. بکم همراه با قهرمانی منچستر در اين فصل- جايزه بهترين بازيکن سال انگليس را به خود اختصاص داد.

آغاز ناسازگاری پسر طلايی

طی درگيريهای بکم با سر آلکس فرگوسن - اين پسر طلايی فوتبال جزيره- با کوتاه کردن موهايش و تغيير فرم آرايش آن- توجه مطبوعات و رسانه های ورزشی را به خراشی که بر روی پيشانی اش در اثر پرتاب کفش- توسط فرگوسن در درختکن منچستر ايجاد شده بود جلب کرد و شايد همين موضوع -بکم را به جدايی از اين تيم را سخ تر از پيش نمود.

نبايد از ياد برد که بکم طی سالهای حضورش در منچستر در ۲۶۵ بازی که برای اين تيم انجام داد ۶۲ گل به ثمر رساند.

پيوستن به کهکشانی ها و کوچ از لانه ی قوهای سفيد

او با دريافت پيشنهاد رسمی از سوی باشگاه رئال مادريد در ژوئن سال 2003 باعقد يک قرارداد چهار ساله به تيم قهرمان باشگاههای اسپانيا پيوست. بکم برغم بازيهای درخشانش در رئال به شرايط آرمانی خود بازنگشت. قصه ارتباط پنهانی اش با
ربه کا لوز مشاور شخصی اش-علاوه بر زندگی خصوصی او- بر فوتبالش نيز تاثير زيادی گذاشت. ديويد موفق به کسب مقامی به همراه رئال نشد. در فوريه ۲۰۰۵ او صاحب سومين پسرش- کروز شد. بکم پس از آمدن فابيو کاپلو به رئال -به يک نيمکت نشين تبديل شد- همين باعث کوچ او از خانه ی قوهای سفيد شد.

فوتبال در سرزمين يانکی ها

او در ژانويه سال ۲۰۰٧ درحاليکه6ماه به پايان قراردادش بارئال مادريد مانده بود- با قرادادی ٥ ساله ورقمی معادل ٢٥٠ ميليون دلار به تيم لس آنجلس گالکسی رفت. - اودر همان موقع از اروپا و فوتبال قاره سبز خداحافظی کرد. بکهام که در اين تيم طی دو فصل با پيراهن شماره ٢٣ و بازوبند کاپيتانی بازی کرد برای يک دوره ۳ ماهه به صورت قرضی به تيم آث ميلان پيوسته.

هديه کريسمس برای روسونری ها

کاپيتان سابق تيم ملی انگليس در باشگاه روسونری ها شماره ۳۲ را برتن خواهد کرد. او که طی اين قرارداد هيچ پولی دريافت نميکند تيم ميلان را ثروتمند ميسازد. به گفته آدريانو گالياني- معاون باشگاه ميلان- او تا ۳۰ جون سال آينده با اين تيم قرار داد دارد ولی ايتاليايی ها قول ميدهند که بکهام را در ۹ ماه مارس برای پيوستن به باشگاه آمريکايی اش رها کنند. ديويد بکهام نيز همچون پسر طلايی سالهای گذشته خوشحالی خود را اين گونه بيان ميکند. تيم آث ميلان يکشنبه شب گذشته در سان سيرو به استقبال تيم اودينزه رفت – هرچند که بکهام نقشی در اين بازی نداشت. اما حضور بکم در آث ميلان- نشان از تيز هوشی دست اندرکاران اين باشگاه ايتاليايی دارد .سيلويو برلوسكونی، رئيس باشگاه ميلان، از آمدن بكهام ابراز خرسندی كرد و آن را هديه‌ كريسمس به هواداران فوتبال در ايتاليا خواند. تنها ناراحتی او اين است كه نمي‌تواند اين بازيكن را برای مدتی طولاني‌تر به خدمت خود بگيرد.

XS
SM
MD
LG