لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۶

گزارش: دیدار محمود عباس با حسنی مبارک


روز سه شنبه در قاهره، محمود عباس رهبر فلسطینیان با حسنی مبارک ريیس جمهوری مصر دیدار کرد. آقای عباس در این دیدار از حسنی مبارک خواست تا به عنوان میانجی صلح بین اسرايیل با گروه حماس، از دو طرف بخو اهد تا قرارداد آتش بس دوجانبه را بار دیگر تمدید کنند. آتش بس ماه ژوئن میان حماس و اسرايیل به میانجیگریِ مصر منعقد شد.

در کنفرانس خبری که پس از دیدار رهبران فلسطینیان و مصر برگزار شد، محمود عباس گفت حمله هوایی یا زمینی اسرايیل به غزه را به هیچ رو نمی توانیم بپذیریم؛ اما از سوی دیگر با حملات راکتی از نوار غزه به خاک اسرايیل نیز کاملا مخالفیم.

آقای عباس افزود گفتگو میان گروههای فلسطینی باید از سر گرفته شود، و تا رسیدن به نتیجه نهایی هر چند بار که لازم است تکرار شود. چرا که تفاهم میان فلسطینیان به نفع مردم فلسطین و کل جامعه عرب است.

محمود عباس روز دوشنبه در کاخ کرملین مسکو با دیمیتری مدودف ريیس جمهوری روسیه، به بررسی راههای همکاری برای تحقق صلح پایدار در خاورمیانه پرداخت.

رهبر فلسطینیان همچنین وعده داد برای پایان دادن به اختلافات میان گروه های رقیب فتح و حماس و بازگرداندن آرامش به سرزمین های فلسطینی، در اولین فرصت ممکن انتخابات را برگزار کند.

انتخابات پارلمانی و انتخابات ریاست جمهوری حکومت خودگردان فلسطینی همزمان انجام می گیرد.

آقای عباس همچنین در مورد سفر هفته گذشته به جمهوری چچن اظهار داشت هنگام سفر حج، با رمضان قدیرف، ريیس جمهوری چچن دیدار کرده است، و آقای قدیرف وی را به کشورش دعوت کرده است.

در همین حال در سرزمین های فلسطینی، گذرگاه رفح در مرز نوار غزه با مصر روز سه شنبه همچنان بسته بود، هرچند حماس از اعضای گروه خواسته بود تا راکت پرانی به خاک اسرايیل را برای بیست و چهار ساعت متوقف کنند تا حمل کمک های انسان دوستانه به نوار غزه، و از سر گیری قرارداد آتش بس با اسرايیل میسر شود.

طاهر نونو سخنگوی دولت حماس در غزه می گوید اگر اسرايیل پیشنهاد جدید وتضمین هایی برای توقف کامل حصر نوار غزه ارايه کند، دست است تهاجم بردارد، و تمامی گذرگاههای مرزی از جمله رفح را باز بگذارد، پیشنهاد صلح آن کشور را بررسی می کنیم.

از سوی دیگر محمود زهار، رهبر حماس، در مصاحبه با شبکه سراسری تلویزیون اسرايیل گفت به خاطر مصالح مردم غزه، ممکن است با اسرايیل در مورد آتش بس توافق کنیم.

وی گفت با این حال شرایط ما برای آتش بس با قبل فرق خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG