لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۵

اتومبیل سازان آسیایی فشار بحران اقتصادی را احساس می کنند


پایین آمدن فروش اتومبیل تاثیر گذاری بر برخی از خودرو سازان عمده در آسیا را آغاز کرده است، و ممکن است آنها را ناچار سازد مشاغل در کارخانه های خود در آمریکا را حذف کنند.

درست یک روز پس از آن که تویوتا گفت برای نخستین بار در ۷۰ سال ضرر می دهد، یک سخنگوی شرکت به خبرگزاری بلومبرگ می گوید امکان کنار گذاشتن کارگران را نمی توان منتفی دانست.

تحلیگران صنعت اتومبیل سازی می گویند غول اتومبیل سازی ژاپنی ممکن است گزینه ای نداشته باشد. تویوتا هم اینک کار در واحد کامیون سازی در ایالت تگزاس را معلق ساخته و بنای واحدی برای تولید اتومبیل های هایبرید در ایالت می سی سی پی را متوقف کرده است.

تحلیلگران می گویند با طولانی شدن کاهش فروش، تویوتا راه های کاهش هزینه ها را از دست می دهد.

در این میان، دو شرکت عمده خودرو سازی در کره جنوبی می گویند به دلیل رکود جهانی آنها پیش بینی های فروش را ۱۲ درصد پایین آورده اند. هیوندای موتورز و کیا می گویند برنامه «مدیریت اضطراری» را به اجرا می گذارند و حقوق های مدیران خود را اضافه نمی کنند.

یک شرکت اتومبیل سازی دیگر کره جنوبی، متعلق به چین، به کارگرانش گفته است به دلیل پایین بودن فروش نمی تواند حقوق آنها را در این هفته پرداخت کند.

هفته پیش، شرکت ژاپنی هوندا پیش بینی سود سالانه اش را دو سوم کاهش داد.

در این میان، فرانسه می گوید آماده است از اتومبیل سازان خود حمایت کند. نیکولا سارکوزی رییس جمهوری امروز، سه شنبه، در جریان دیداری از برزیل گفت ماه آینده طرح جدیدی را اعلام خواهد کرد، و یادآور شد به این اقدام نیاز است تا شرکت های فرانسوی مطمئن شوند قادر خواهند بود اتومبیل های آینده را بسازند.

ایالات متحده هم اینک با بیش از ۱۷ میلیارد دلار وام به جنرال موتورز و کرایسلر، از صنعت اتومبیل سازی بیمار خود پشتیبانی می کند. با قبول وام ها، هر دو شرکت با انجام تغییرات گسترده ای در ساختارهای خود موافقت کرده اند. خودرو سازان آمریکايی می گویند فروش اتومبیل هرگز چنین بد نبوده است.

رییس اتحادیه کارگران اتومبیل در آمریکا از توافق انتقاد کرده است. او روز دوشنبه در یک مصاحبه تلویزیونی گفت قانونگزاران و دولت بوش از کارگران می خواهند بیش از طرف های دیگر فداکاری کنند. او همچنین گفت اتحادیه از بحث های مربوط به برنامه وام دور نگاهداشته شد.

XS
SM
MD
LG