لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۲

صلیب سرخ: گسترش وبا زیمباببوه را تهدید می کند


صلیب سرخ می گوید کوشش گسترده جدیدی را برای مبازره با وبا در زیمبابوه آغاز می کند.

صلیب سرخ امروز، سه شنبه، نه میلیون و ۲۰۰ هزار دلار برای پرداخت به پزشکان، تهیه تدارکات پزشکی و بهبود تاسیسات بهداشتی درخواست کرد. صلیب سرخ همچنین می گوید یک کمپین آموزشی را برای متوقف ساختن گسترش بیماری با بهبود بهداشت عمومی سازمان می دهد.

امدادگران و مسوولان بهداشت می گویند با آغاز فصل بارندگی وضع ممکن است بدتر شود. سازمان ملل متحد می گوید در ماه های اخیر حد اقل ۱۱ هزار و ۷۰۰ نفر در سراسر زیمبابوه در اثر ابتلا به وبا جان سپرده اند.

در این میان، رابرت موگابه رییس جمهوری زیمبابوه، پیشنهادهای آمریکا به او برای کناره گیری را «ابلهانه» خواند و آنها را »آخرین لگدهای یک اسب در حال مرگ» توصیف کرد.

موگابه این نظر را امروز در واکنش به اظهارات اخیر «جندای فریزر»، مدیر کل وزارت امور خارجه آمریکا ابراز داشت، که گفته بود دولت بوش اعتماد به معامله تقسیم قدرت بین موگابه و جنبش اوپوزیسیون برای تغییر دمکراتیک را از دست داده است. فریزر گفت رییس جمهوری زیمبابوه باید کنار برود.

موگابه آنچه را تحریم های بین المللی غیر قانونی می نامد، مسوول بسیاری از مشکلات کشورش می داند. اما ایالات متحده و بسیاری از کشورهای اروپايی می گویند سو استفا ده موگابه از قدرت، نقض حقوق بشر و کوشش های نافرجام برای اصلاحات ارضی زیمبابوه را ویران می کند.

XS
SM
MD
LG