لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۲

حماس به آتش بس کوتاه مدت احترام می گذارد


مقامات حماس می گویند این گروه به آتش بس بیست و چهار ساعته با اسراییل احترام می گذارد تا کمک های انسان دوستانه بتواند به غزه حمل شود.

به گفته آنها آتش بس اجازه خواهد داد کالاها از مصر وارد غزه شود. با این حال، روشن نیست آیا اسراییل یا ورود تدارکات امدادی به نوار غزه موافقت خواهد کرد یا نه.

حماس می گوید به درخواست میانجیگران مصری موافقت کرد حمله به اسراییل را در پایان آتش بس شش ماهه با اسراییل در هفته گذشته متوقف کند.

اسراییل می گوید تسیپی لیونی وزیر امور خارجه روز پنحشنبه برای بحث درباره وضعیت جاری در قاهره با حسنی مبارک رییس جمهوری مصر ملاقات خواهد کرد.
اسقف کلیسای کاتولیک اسراییل از حماس خواسته است خصومت با جنبش فتح را حل کند. او امروز، سه شنبه، در پیامی همچنین درباره آنچه آن را «بی عدالتی رنج و حرمان» در غزه نامید سخن گفت.

حماس از ترکیه درخواست کرده است به حل مناقشه کمک کند.

مقامات حماس می گویند رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در جریان یک گفتگوی تلفنی با اسماعیل هنیه رهبر حماس، موافقت کرد مساله غزه را در گفتگو با اهود اولمرت نخست وزیر اسراییل در آنکارا مطرح کند.

یک مقام حماس ديروز، گفت در صورتی که اسراییل به حمله عمده ای در غزه دست بزند، این گروه حملات انتحاری را تجدید خواهد کرد.

اما او همچنین یاد آور شد که اگر اسراییل و مصر گذرگاه های مرزی خود را بازکنند و به محاصره فلج کننده غزه پایان دهند، ستیزه گران ممکن است پیشنهاد آتش بس جدیدی را بررسی کنند.

سخنگوی دولت اسراییل می گوید کشور او تجدید آتش بس با حماس را به تلافی جويی ترجیح می دهد.

XS
SM
MD
LG