لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ فروردین ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۵

گزارش هنری: نگاهی به فیلم های فصل تعطیلات در سینماها


پنه لوپه پولو، خبرنگار صدای آمریکا

وضعیت غریب بنجامین باتون، ولکری و فیلم های دیگری که با شرکت ابرستاره های هالیوود و با جلوه های سینمایی پرخرج برای تعطیلات آخر سال و کریسمس درنظر گرفته شده اند از این هفته به نمایش در خواهند آمد.

هالیوود هرسال پرزرق و برق ترین محصولات سینمایی خود را با شرکت غول های سینما در حول و حوش تعطیلات کریسمس و گاه حتی در این روز به نمایش می گذارد. در این روزها هم چنین فیلم های تفریحی با تم کریسمس، با شرکت بابانوئل های خنده آور نیز بازار گرمی دارد که روح تعطیلات را زنده نگاه می دارد و خانواده ها را در تعطیلات به سینماها می کشاند.

اغلب فیلم های پرخرج دوران تعطیلات کریسمس و سال نو مسیحی، فرصتی است برای درخشش و نمایش مهارت های بازیگری چهره های سرشناس هالیوود که از این مرحله راه ها را برای رسیدن به جاده اسکار برای خود هموار می کنند.

« استرالیا» نام فیلمی است با شرکت نیکول کیدمن و هیو جکمن که ماجراهای زندگی در استرالیا در سال های دهه ۱۹۳۰ را بررسی کرده است. نیکول کیدمن نقش لیدی سارا اشلی انگلیسی را بازی می کند که از انگلستان برای رسیدگی به مزرعه شوهر مرحوم اش به استرالیا می رود و در آن جا با گاوچرانی به نام دروور آشنا می شود که به او کمک می کند تا گله بزرگی را از میان کشتزارهای وسیع بگذراند. این دو سپس وارد ماجراهای عاشقانه ای با یکدیگر می شوند.

فیلم استرالیا که منتقدین سینمایی آن را « طولانی» خوانده اند در اوج یک داستان پرشور عاشقانه وارد مسائل اجتماعی و سیاسی محلی از جمله تبعیض های نژادی علیه مردم بومی استرالیا می شود؛ در حالی که این کشور در حال آماده شدن برای ورود به جنگ جهانی دوم می باشد و در نتیجه داستان اصلی فیلم به بیراهه کشانده می شود.

فیلم بعدی، ولکری است که در آن تام کروز ابرستاره سینمای هالیوود در نقش کلنل کلاوس ون استافنبرگ ایفای نقش کرده است.

تم اصلی این فیلم این است که هیتلر نه تنها بزرگ ترین دشمن ملل جهان است بلکه او بزرگ ترین دشمن کشور آلمان و ملت آن نیز محسوب می شود و باید این مسئله را دگرگون ساخت.

در بیستم ماه جولای ۱۹۴۴ گروهی از مقامات ارتش آلمان دست به یک توطئه می زنند تا هیتلر را از بین ببرند. این توطئه که به نام « عملیات ولکری» خوانده شده بود و برایان سینگر کارگردان هالیوود آن را به شکل دراماتیکی در فیلم عرضه کرد ه است نهایتا شکست می خورد.

این فیلم که جنبه های هیجان انگیزآن از جنبه های تاریخی آن بیشتر است از هم اکنون از نظر بازیگری، صحنه پردازی و صحت تاریخی مورد توجه منتقدین قرار گرفته است.

تام کروز که نقش رهبر این عملیات را به عهده دارد در نقش یک افسر ارتش آلمان نازی، به جز لهجه آمریکایی اش، به خوبی قابل باور است. در مجموع این فیلم بسیار اثر گذار است اما آیا مردم حاضر شوند در روز کریسمس به تماشای فیلمی درباره آدولف هیتلر بروند یا نه مسئله ای است که به زودی روشن خواهد شد.

یکی از مهم ترین و پرسروصدا ترین فیلم های این فصل، فیلم تازه برد پیت به نام « شرایط غریب بنجامین باتون» است. این فیلم با ساختی شگفت آور به کارگردانی دیوید فینچ ، برداشت آزادی است از داستان کوتاهی به قلم اسکات فیتزجرالد از دهه ۱۹۲۰ درباره مردی که به شکل یک نوزاد پیر به دنیا می آید و با گذشت زمان جوان و جوان تر می شود.

نقش معشوقه برد پیت در این فیلم را ستاره بریتانیایی برنده اسکار، کیت بلانشت بازی می کند.

با جوان شدن بنجامین ، دوستان و نزدیکان او می میرند و از بین می روند و تنها چیزی که باقی می ماند عشق است و خاطره.

فیلم که اخیرا به نامزدی دریافت جایزه گلدن گلوب نائل شد یکی از نامزدهای احتمالی جوایز اسکار نیز به شمار می رود.

فیلم های دیگری چون هفت پوند با شرکت ویل اسمیت و فیلم علمی تخیلی « روزی که زمین از چرخش ایستاد» بازسازی از فیلمی به همین نام محصول سال 1951 با شرکت کیانو ریوز و فیلم « ماجراهای دسپرو» درباره یک موش عروسکی، از فیلم های دیگری هستند که انتظار می رود تماشاگران را در روز کریسمس به سوی گیشه سینماها بکشانند.

XS
SM
MD
LG