لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۲

پروژه «صورت فلکی» ناسا در حال سرعت گرفتن است


سال ۲۰۰۸ برای سازمان هوا و فضانوردی ایالات متحده (ناسا) سراسر فعالیت و هیجان بود. ماموریت های سفینه های فضایی، اکتشاف های عمده در سطح کره مریخ، و کشف بسیاری از اسرار منظومه شمسی و ماورای آن.

پروژه «صورت فلکی» سازمان هوا و فضانوردی آمریکا در حال سرعت گرفتن است. هدف این پروژه تسخیر دوباره ماه و اکتشافات فضایی دیگری تا پیش از پایان سال ۲۰۲۰ است.

در حالی که مهندسان و دانشمندان ناسا در حال ساخت و آزمایش موشک و کپسول هایی هستند که فضانوردان را در سطح ماه بنشاند پرواز های اکتشافی ناسا و فعالیت های گسترده در ایستگاه فضایی بین المللی در سال ۲۰۰۸ توجه جهان را به خود جلب کرد.

در ماه فوریه سفینه آتلانتیس اولین از ۴ سفر فضایی خود به ایستگاه فضایی بین المللی را آغاز کرد. در طول این سفر ها دو آزمایشگاه فضایی به ایستگاه حمل شد، ساختمان ایستگاه گسترش و ظرفیت مسکن دادن فضانوردان در آن افزایش یافت.

از سوی دیگر سفینه های اکتشافی بدون سرنشین ناسا اطلاعات و تصویر های سه بعدی خورشید را به زمین ارسال کردند.
و / سفینه فضایی کسینی خبر از یکی از ماه های سیاره کیوان و فوران های یخ آن داد.
سفینه اکتشافی مسنجر نیز در پرواز از نزدیکی عطارد یا تیر / نقشه و ساختار سطح این سیاره را به زمین فرستاد.

در سال ۲۰۰۸ کنجکاوی در مورد مریخ هنگامی به نهایت رسید که سفینه اکتشافی بدون سرنشین فینیکس در ماه مه بر سطح این سیاره قرمز فرود آمد و خبر از وجود یخ در سطح آن داد که می تواند نشان از وجود گونه ای حیات در گذشته مریخ باشد.


در همین حال تلسکوپ فضایی هابل همچنان سرگرم بررسی سایر کهکشان ها بود و هدیه سال ۲۰۰۸ این تلسکوپ به دانشمندان ناسا تصویر هایی از سیاره های خارج از منظومه خورشیدی ما بود.
هدف بعدی ناسا ساخت یک ایستگاه در ماه است به این امید که روزی فضانوردان بتوانند از طریق ماه عازم مریخ شوند.
XS
SM
MD
LG