لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۷

شماری از سربازان آمريکايی اوايل سال آينده به جنوب عراق اعزام می شوند


ژنرال ارشد آمريکا در عراق می گويد شماری از سربازان آمريکايی اوايل سال آينده به جنوب عراق اعزام می شوند تا جايگزين نيروهای بريتانيايی شوند که عراق را ترک می کنند.

ژنرال ری اوديرنو ديروز، شنبه، به خبرگزاری آسوشيتد پرس گفت وی انتقال شماری نامشخص از سربازان رزمی را، همراه با پرسنلی صد نفری به شهر جنوبی بصره، که دومين شهر بزرگ عراق است، بررسی می کند.

ديروز، اندکی پيشتر، پارلمان عراق لايحه ای را رد کرده بود که اجازه می داد سربازان کشورهايی به جز آمريکا تا پايان سال در عراق باقی بمانند.

لايحه حضور سربازان بريتانيا، استراليا، استونی، رومانی و ال سالوادور را تا آخر ژوئيه سال آينده مجاز می شناخت.

اين لايحه شامل سربازان آمريکايی نمی شد زيرا آمريکا قبلا قراردادی با دولت عراق بسته است که اجازه می دهد سربازان آمريکايی پس از انقضای ماموريت سازمان ملل متحد در سی و يکم دسامبر (۱۱ دی ماه) در عراق باقی بمانند.

محمود عثمان، قانونگذارکرد می گويد از آنجا که اکثريتی در پارلمان عليه لايحه رای دادند، اين لايحه به دولت بازگردانده می شود تا پس از اصلاح و تکميل مجددا در پارلمان به رای گذاشته شود.

بعضی ازاعضای پارلمان عراق که عليه لايحه رای دادند طرفداران مقتدا صدر روحانی ضد آمريکايی هستند.

بريتانيا پس از آمريکا بيشترين سرباز را در عراق دارد. رهبران بريتانيا اخيرا گفته اند آن کشور تمامی نيروهايش را تا آخر ماه مه از عراق خارج می کند.

XS
SM
MD
LG