لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۳

گزیده روزنامه های دوشنبه ٢ دی در ايران


برداشت از حساب ذخیره ارزی قانونی اما خلاف قانون برنامه

روزنامه اعتماد با چاپ مطلبی به برداشت های دولت محمود احمدی نژاد از حساب ذخیره ارزی پرداخته و به نقل از «مصطفی پور محمدی» اولین وزیر کشور دولت محود احمدی نژاد می نویسد: «مصطفی پورمحمدی اعتراف کرد دولت نهم، بيشترين برداشت از حساب ذخيره ارزی را داشته است»

به نوشته این روزنامه، سخنان پور محمدی در حالی منتشر می شود که سایت های نزدیک به دولت محمود احمدی نژاد، میزان برداشت های دولت هشتم از حساب ذخیره ارزی را بیشتر از دولت نهم عنوان می کنند.

مصطفی پور محمدی می گوید برداشتهای بزرگ دولت از حساب ذخيره ارزی، با مجوز مجلس است اما اعتراض «سازمان بازرسی کل کشور» اين است که اين برداشت ها خلاف قانون برنامه است.

آقای پورمحمدی همچنین می گوید، مجلس شورای اسلامی قبول کرده است که خلاف قانون برنامه عمل کرده است.

دستگیری دو متهم به قتل دختر نه ساله همدانی

روزنامه آفتاب یزد به انتشار خبر محاکمه خارج از نوبت دو مرد جوان پرداخته که متهم به قتل یک دختر بچه همدانی هستند. به نوشته این روزنامه، انگیزه قتل این دختر ۹ ساله همدانی که «زینت» نام دارد، «شیطان صفتی» دو مرد جوان بوده است.

آفتاب یزد می نویسد رسیدگی به این پرونده از چهارم مرداد ۱۳۸۷ در جریان بوده و پس از بازداشت پسر ۲۱ ساله ای به نام «حمید» که برای دختران روستایی ایجاد مزاحمت می کرده، و با بررسی اعترافات وی، متهم دوم نیز به نام «محمد» که در یک پادگان مشغول سربازی بوده، بازداشت شد.

در پانزده روز آینده، دادگاه كيفری استان همدان به پرونده این دو متهم خارج از نوبت می بپردازد. آفتاب یزد به نقل از یک مقام قضایی در دادگستری استان همدان نوشت در صورت اثبات اینکه حمید و محمد بطور مشترک مرتکب قتل شده اند، حکم «اعدام» در انتظار هر دوی آنان است.

اعلام تاریخ جدید راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر

روزنامه قدس، با انتشار خبری هسته ای، تاریخ جدیدی را برای راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر اعلام می کند که آخرین اظهار نظر رسمی مقامات ایرانی در خصوص زمان راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر به شمار می رود.

به نوشته این روزنامه، علاءالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفته است «مارس ۲۰۱۰» زمان راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر است، یعنی «یک سال و سه ماه دیگر».

به نوشته این روزنامه، آقای بروجردی با ارايه گزارشی، زمان راه اندازی اولين نيروگاه اتمی ایران را مارس ۲۰۱۰ (اسفند ۱۳۸۸ و فروردين ۱۳۸۹ ) اعلام كرده است.

خاتمی بیاید، نوری نمی آید

روزنامه کارگزاران در مطلبی به انتشار سخنان احمد زید آبادی، «دبیركل سازمان دانش‌آموختگان ایران اسلامی» پرداخته که گفته است انتظار رد صلاحیت «عبدالله نوری» برای نامزدی در دهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایران را ندارد.

کارگزاران به نقل از احمد زیدآبادی نوشته است اگر از آقای نوری رد صلاحیت شود، این اقدام‏ غیرقانونی است و « تبعاتی» هم دارد.

به گفته زیدآبادی، عبدالله نوری دارای ۳۰ میلیون رای است. وی كه این سخنان را در «فرهنگسرای رسانه» اعلام کرده، افزوده است «دوستان معتقدند نوری رد صلاحیت می‌شود و به همین دلیل (انتخابات) منجر به تحریم می‌گردد».

«دبیركل سازمان دانش‌آموختگان ایران اسلامی» پیش بینی کرده اگر اصلاح ‌طلبان به صورت منسجم بر یك كاندیدا ائتلاف كنند، شورای نگهبان نمی‌تواند او را رد صلاحیت كند. وی همچنین گفته ا گر خاتمی بیاید بعید است نوری وارد انتخابات شود.

XS
SM
MD
LG