لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۳

گفتگو با قاسم شعله سعدی در پاریس


اخیرا اقای شعله سعدی اعلام کرده که قصد دارد خود را به عنوان نامزد ریاست جمهوری معرفی ودر رقابت های انتخاباتی شرکت کند. درپی سفر وی به پاریس فرصتی فراهم شد تا از ایشان بپرسیم این تصمیم چه اهدافی را دنبال میکند وتا چه اندازه شانس موفقیت دارد ؟

شعله سعدی: با توجه به وضعیت بسیار نگران کننده کشور در زمینه های اقتصادی ، سیاست داخلی و خارجی وحتی فرهنگی و اخلاقی که درکشور ما از مرز بحران هم گذشته و به مرز فاجعه رسیده ، لذا هیچ ایرانی و از جمله من نمیتواند در برابر این نگرانی برای سرنوشت مملکت وملت ساکت وبی تفاوت بماند، بخصوص کسانی مثل من که در خودش ظرفیت وپتانسیل هائی سراغ داشته باشد که میتواند با استفاده ازآنها مشکلات کشور را حل بکند و ملت و مملکت را نجات بدهد. من برای نمونه به دو سه مورد آن اشاره میکنم ، شما میدانید که قرار بود پول نفت به خانه و سفره های مردم آورده شود. در حال حاضر با تورمی که بانک مرکزی اعلام کرده ۲۴ درصد ، ولی مردم اهل فهم و اهل نظر میدانند که این تورم تا ۵۰ درصد هم وجود دارد، و با کاهش قیمت نفت و تحریم های سازمان ملل که از مدت ها پیش علیه ایران بوجود آمده، کم کم اثر خود را نشان میدهد، ومهمتر با خشکسالی سال گذشته ازجمله در کشت گندم که میدانید زمانی ایران صار کننده آن بود، و حال بیکی از بزرگترین وارد کنندگان گندم تبدیل شده است . از طرف دیگر بخش مهمی از مردم زیر خط فقر ویا زیر خط مطلق فقر بسر میبرند و این در زمانی که ایران روی اقیانوسی از نفت و گاز و سایر معادن و ویژه گی بی نظیراقلیمی در دنیا قرار دارد ، این وضع اقتصادی ما شده است.
در بخش سیاست خارجی و دیپلماسی ، ایران نامزد عضویت در شورای امنیت به عنوان عضو غیر دائم بود ولی از ۱۹۲ کشور عضو سازمان ملل ، ایران فقط ۳۲ رای آورد و این در حالی که هرکس از هر کجای دنیا کم می آورد از ایران اخاذی میکند و اصلا کمکهای خارجی مان بی حساب و کتاب شده است . اینهمه امتیاز به خارجی ها دادیم و در جائی که باید به ما رای میدادند رای ندادند و این نشان میدهد که دیپلماسی ما تا تا چه حد منزوی و کارآمد شکست خورده ای در سیاست خارجی داریم و لذا نمیشود در مقابل این این مسائل بی تفاوت ماند .


آقای شعله سعدی چه کار هائی را شما میتوانید انجام بدهید که نامزدهای دیگر نخواهند توانست انجام بدهند ؟

شعله سعدی: من مجبورم این واقعیت را بیان کنم که ملت ما گرفتار یک دور تسلسل باطل شده یعنی یا مجبورند آقای خاتمی ناتوان را تحمل کنند که فرصت سوزی از ویژه گی های بارز ایشان است و یا مجبورند احمدی نژاد را تحمل بکنند که کارش بحران آفرینی بوده است. مثلا چه ضرورت و یا فوریتی وجود داشته که ما راجع به هولوکاست موضع گیری کنیم و اینهمه کشور را در بحران قرار بدهیم ؟ بنابراین آیا ملت ما مستوجب این هستند که گرفتار این دو باشند ؟ من در خودم این ظرفیت را سراغ دارم که راه سوم و طرح جدید را معرفی کنم و این حتی با ظرفیت قانون اساسی. ببینید در امریکا آقای اوباما با شعار تغییرات برنده شد و این خواست عمومی همه مردم در دنیاست، از جمله مردم ایران که آنها هم خواهان تغییرات هستند . من تلاشم اینست که تغییرات را با همین قانون اساسی فعلی محقق بکنم وخواست و تشنگی وافر مردم را در جستجوی یک راه سوم سامان دهی کنم

در وضعیتی که میدانیم شورای نگهبان مرزبان ورود هر نامزد ریاست جمهوری است ، شما این مرز را چگونه عبور میکنید ؟

شعله سعدی: اگر مردم بخواهند شورای نگهبان نمیتواند در مقابل خواست مردم مقاومت بکند چون صاحب حق اصلی در حاکمیت، مردم هستند و آقای خمینی هم گفته بود میزان، رای مردم است. لذا اگر مردم فکر میکنند که من یکی از آنهائی هستم که میتوانم راه و طرح جدیدی را
دراندازم و آنها را از این دور تسلسل بیرون بیاورم، در آنصورت با حمایت مردم، دانشجویان، کارگران و کشاورزان کار ممکن خواهد بود، زیرا مکانیزم ما این هست که اگر شورای نگهبان بخواهد صلاحیت ما را رد بکند فراخوان تحریم را خواهیم داد و آنوقت است که با حمایت مردم ، حاکمیت به محاسبه وادار خواهد شد که مثلا اگر چهل یا پنجاه درصد از مردم انتخابات را تحریم کنند بهتر است یا که صلاحیت کسی مثل شعله سعدی را تائید نکنند.

کدام یک از ریاست جمهور های سابق رادرانجام وظائفشان موفق میشناسید ؟

شعله سعدی: ویژه گی آقای خاتمی مشخص است او هشت سال فرصت سوزی کرد و نتیجه عملکرد ضعیف وغلط دولت وخود ایشان بود که آقای احمدی نژاد را در مقام فعلی میبینیم ، احمدی نژاد معلول سیاست های غلط آقای خاتمی است واگر ایشان قوی عمل کرده بود و نظارت استصوابی را حذف کرده بود آنوقت شورای نگهبان از هزاروخورده ای کاندید ، فقط صلاحیت ۶ نفر را تائید نمیکرد وطبیعتا آقای احمدی نژاد هم رای نمیاورد . به نظر من بیلان آقای خاتمی بجز افشای قتل های زنجیره ای که البته در جای خودش بسیار قابل تقدیر است، کارنامه او منفی و نمره قبولی نمیاورد. و اما دولت قبلی تر یعنی آقای رفسنجانی هم که گرفتار مسئولیت بعد از جنگ بود، من الان ترجیح میدهم راجع به عملکرد ایشان قضاوتی نداشته باشم .

با این حساب اگر فردا شما در انتخابات ریاست جمهوری ایران موفق شوید رئیس جمور مردم هستید ویا مقام رهبری ؟

شعله سعدی: من رئیس جمهورملت ایران خواهم بود ، قانون اساسی هم تکلیف رهبر با رئیس جمهور و قوای سه گانه را روشن کرده وچون من خودم حقوقدان هستم، بنابراین ابهامی را در این خصوص نمی بینم و حتما آقای خامنه ایی هم توقع نخواهد داشت که رئیس جمهور، رئیس جمهور او باشد . مطمئن باشید اگر سراغ چنین پتانسیل هائی باشند، اتفاقا خود آقای خامنه ایی هم باید استقبال کند ، چرا که نه ؟ شورای نگهبان در مجلس اتهامی را متوجه من کرده بود چون که رئیس دفتر آقای رفسنجانی گفته شعله سعدی چهره بین المللی شده ، خوب اگر چنین است چرا این رژیم نباید از آن استفاده کند . تخصص ، تجربه ، شناخت داخلی و بین المللی و پایگاه مردمی از همه اینها خود نظام هم میتواند بهره بگیرد و بنابراین مشکلی پیش نخواهد امد.

و در پایان این گفتگو ، پرسشی تصوری و در نگاه دو تقویم شمسی وقمری. اگر سالروز ملی شدن نفت با درگذشت یکی از یازده امام همزمان بشود آنروز رادیو جشن خواهد گرفت یا عزا ؟

شعله سعدی: شما میدانید که رادیوو تلویزیون در اختیار رئیس جمهور نیست و این خود راه و قوانین خود را دارد ولی ملت ایران ملتی است که نه هویت ملی اش را میخواهد از دست بدهد و نه اعتقادات مذهبی اش را، لذا این حالت دوگانگی، در همه مظاهر زندگی ایرانیان وجود داشته و خواهد داشت و من این را متضاد هم نمیدانم .

XS
SM
MD
LG