لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۶

سازمان بهداشت جهانی: شمار مبتلایان به وبا در زیمبابوه ممکن است سه برابر شود


سازمان بهداشت جهانی می گوید شمار موارد ابتلا به وبا در زیمبابوه در صورتی که به سرعت برای کنترل آن اقدام نشود، ممکن است سه برابر شود.

سازمان ملل متحد گزارش می دهد تا کنون بیش از ۱۱۰۰ نفر در زیمبابوه از وبا مرده اند و بیش از ۲۰ هزار مورد دیگر گزارش شده است.

اما مقامات سازمان بهداشت جهانی می گویند در صورت نبود کوشش برای کنترل دقیق تر بیماری، این رقم می تواند به ۶۰ هزار نفر برسد.

به گفته آنها، احتمالا هم اینک موارد ابتلا از آنچه آمار رسمی نشان می دهد بالاتر باشد.

دکتر دومینیک لگروس، هماهنگ کننده کنترل بیماری می گوید او به تاسیس یک مرکز فرماندهی و کنترل سازمان ملل متحد در زیمبابوه کمک کرد. او گفت این مرکز باید ظرف چند روز کارش را آغاز کند، و هدف این است که سیستمی برای گزارش موارد جدید بیماری بر یک اساس روزانه به وجود آید.

لکروس می گوید چنین سیستمی برای کنترل شیوع بیماری مهم است.

روز جمعه، کمیته بین المللی صلیب سرخ گفت گند زدايی خانه ها را آغاز کرده است و و مردم زیمبابوه را با شیوه های جلوگیری از بیماری آشنا می کند.

صلیب سرخ همچنین قرص های تصفیه آب و دیگر لوازم بهداشتی را در جوامع آلوده توزیع می کند.

وبا یک بیماری عفونی است که از طریق آب آلوده گسترش پیدا می کند. و در زیمبابوه، به دلیل نارسايی سیستم های بهداشتی، آب و فاضلاب به سرعت گسترده شده است.

ارقامی که روز جمعه منتشر شد نشان می دهد در آنجا، نرخ مرگ و میر ناشی از وبا در حال حاضر ۵/۴ درصد است. سازمان بهداشت جهانی می گوید برای کنترل بیماری این رقم باید زیر یک درصد باشد.

هفته پیش، دیپلمات ارشد آمریکا در آفریقا گفت زیمبابوه کاملا ازهم پاشیده است.

بحران رو به گسترش بهداشتی، اقتصادی و سیاسی در کشور موجب شده است محافل بین المللی از رابرت موگابه رییس جمهوری بخواهند استعفا دهد.

XS
SM
MD
LG