لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۸

گزیده روزنامه های یکشنبه ١ دی در ايران


طرح تحول اقتصادی هفته آینده به مجلس می رود
روزنامه اعتماد از ارائه لایحه «طرح تحول اقتصادی» با قید «یک فوریت» به مجلس شورای اسلامی در «هفته آینده» خبر می دهد. به نوشته این روزنامه، «محمدرضا مير تاج الدينی» نماينده تبريز در این باره گفته بر اساس روال عادی، محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری باید این لایحه را به مجلس ارائه کند اما این امر هنوز مشخص نیست.
روزنامه اعتماد با اشاره به تاخیر «سه هفته ای» دولت در ارایه این لایحه به مجلس شورای اسلامی، به نقل از نماینده تبریز می نویسد:«تاکنون دليل اين تاخير نيز به مجلس اعلام نشده است»
نماینده تبریز همچنین در مورد تاخیر دولت در ارائه لایحه بودجه ۸۸ گفته هيات رئيسه مجلس در این باره اقدام خاصی نکرده اما «گويا آقای لاريجانی در صحبت های عادی و جلسات داخلی که با رئيس جمهور داشته اند، اين مساله را پيگيری کرده اند».


کشته شدن سردسته یک «باند» در استان کرمان

روزنامه رسالت از کشته شدن «سردسته» یک باند «تهيه وتوزيع مواد مخدر» در شرق ایران به دست نیروهای وزارت اطلاعات در «استان كرمان»، خبر می دهد.
رسالت به نقل از روابط عمومی وزارت اطلاعات می نویسد، مامورين اداره كل اطلاعات استان كرمان، پس ازشناسايی محل اعضای باند كه محموله‌های قاچاق را به مقصد «استان فارس» حمل می کرد، طی يك درگيری مسلحانه «سركرده» آنان را کشتند ويكی ازهمدستانش وی را دستگيركردند.
به نوشته این روزنامه، دراين عمليات ۵۱۳ كيلوگرم انواع مواد مخدركشف وضبط شده است.


«توقیف» هر روز منتشر می‌شود
روزنامه کارگزاران در مقاله ای به قلم احمد پورنجاتی از «توقیف» نشریات در ایران به مثابه نوعی «روزنامه‌نگاری» یاد کرده است. نویسنده مطلب در مقاله خود می نویسد: «اكنون خبر توقیف یک نشریه، تعجب كسی را بر نمی‌انگیزد! خبری شده شبیه اخبار صفحه حوادث!»
به نوشته کارگزاران، توقیف مطبوعات بیشتر شامل حال روزنامه ها و نشریاتی می شود که در جذب مخاطب موفق عمل می کنند و «رقیب»، که از وجود مخاطب بی بهره است، دستور توقیف را صادر می کند: «چون «روزنامه» نیستی، بلكه «توپخانه‌»‌ای، ساده‌ترین شیوه «روزنامه‌نگاری» را برگزین كه حذف رقیب موفق و توانا و اثرگذار است. «توقیف»‌اش كن!»
نویسنده مقاله با اشاره به نشریاتی که حتی پیش ازانتشار توقیف می شوند می نویسد:«در آستانه انتشار نشریه جدید، توقیفش می‌كنند. انگار به زبان بی‌زبانی می‌خواهند بگویند: «هر نشریه‌ای كه قرار باشد «شماها» منتشر كنید، به‌طور مادرزادی مستحق توقیف است».
به نوشته مقاله نویس روزنامه کارگزاران، این توقیف ها روی دیگری هم دارد و آن این است که دست‌اندركاران نشریات توقیفی باید بپذیرند كه زندگی در «توقیف» نیز می‌تواند نوعی «روزنامه‌نگاری» باشد. «مگر هدف اصلی از تمام این تلاش‌ها، حقیقت‌جویی و انتشار حقیقت نیست؟ «توقیف» هر روز منتشر می‌شود.»


انتقاد یک مقام استاندارد ایران از چینی ها

روزنامه آفتاب یزد به نقل از «مدیر كل اداره استاندارد و تحقيقات صنعتی استان تهران» از ارسال کالای تقلبی چینی با مهر استاندارد ایران به کشور سودان خبر می دهد.
بخ نوشته این روزنامه، «مهدی پورهاشم» گفته چينی ها به «جعل» علامت استاندارد ايران ‌و صادرات «الكتروموتورهای تقلبی» با علامت استاندارد و برند ايران «اعتراف» کرده اند.
به نوشته آفتاب یزد، این مقام مسوول، نام برند ایرانی که به گفته وی چینی ها آن را جعل کرده اند ،«‌موتوژن والكتروژن» نامیده است.
او در تشریح چگونگی پی بردن به این ماجرا نیز گفت « به دنبال ‌ترفند كارشناسان استاندارد» مبنی بر خريد سه كشتی از كالاهای مورد نظر، شركت توليد كننده چينی به صدور اين كالاها به كشور سودان اعتراف کرده و عكس‌هایی از این توليدات را نیز دراختيار مقامات استاندارد ایران گذاشته است.
به گفته ‌پورهاشم، نمونه اين الكتروموتور نیز به كشورعراق نيز ارسال شده است. به نوشته آفتاب یزد، این مقام مسوول از وزارت بازرگانی و امورخارجه خواسته است كه هر چه سريع‌تر نسبت به اين اقدام ‌توليد كنندگان چينی از «كانال های مربوطه» اقدام كنند.

XS
SM
MD
LG