لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۰

گزارش: هموار کردن راه وزارت امور خارجه برای هیلاری کلینتون توسط بوش


پرزیدنت جورج بوش روز جمعه راه را برای آن که خانم کلینتون بتواند وزیر امور خارجه آینده آمریکا بشود، هموار کرد.

رییس جمهوری آمریکا لایحه ویژه ای را با امضای خود به صورت قانون در آورد که ممنوعیت بالقوه قانون اساسی ایالات متحده آمریکا را برای سناتور هیلاری کلینتون در راه رسیدن به مقام وزارت امور خارجه از میان برداشته است.

در حال حاضر، حقوق یک سناتور در سنای آمریکا سالانه ۱۶۹۳۰۰ دلار است اما حقوقی که خانم کلینتون در مقام وزیر امور خارجه آمریکا دریافت خواهد کرد، ۱۸۶۶۰۰ دلار خواهد بود، حقوقی که ۴۷۰۰ دلار کمتر از حقوق فعلی کوندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکاست. افزایش رقم ۴۷۰۰ دلار در زمانی که خانم کلینتون به عنوان سناتور ایالت نیویویرک در سنای آمریکا بود، به حقوق وزیر امور خارجه وقت افزوده شد.

بند ششم از ماده اول قانون اساسی آمریکا می گوید هیچ یک از اعضای کنگره آمریکا نمی توانند برای شغلی در دولت انتخاب شوند که حقوق آن شغل در دوره خدمت آنان در کنگره آمریکا افزایش یافته است.

به عبارت دیگر، این ماده اعضای کنگره را از ترک کنگره برای قبول شغلی در دولت که حقوقش در زمان خود آنان افزایش یافته، منع می کند.

خانم کلینتون که از سوی باراک اوباما رییس جمهوری منتخب به سمت وزیر امور خارجه آمریکا انتخاب شده و پس از تصویب سنا در سال آینده کار خود را در این سمت آغاز خواهد کرد؛ دچار چنین مشکلی بود زیرا هنگامی که حقوق وزیر امور خارجه آمریکا افزایش یافت، وی در سنای آمریکا در مقام سناتور ایالت نیویورک انجام وظیفه می کرد.

XS
SM
MD
LG