لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۳

گزارش: نخستین عمل جراحی پیوند پوست صورت در کلیولند


برای نخستین بار در ایالات متحده آمریکا و چهارمین بار در سطح جهان، در یک عمل جراحی صورت، پوست و عضلات جسد یک انسان به صورت یک زن پیوند داده شد. انجام عملی به این موفقی تا کنون در این کشور سابقه نداشته است.

زنی که در یک کلینیک در شهر کلیولند در ایالت اوهایو به مدت ۲۲ ساعت تحت عمل جراحی صورت قرار گرفته است، درحال حاضر دارای صورتی کاملا متفاوت با شکل قبلی خود است و هم اکنون دوران نقاهت را می گذراند.

زنی که تحت عمل جراحی قرار گرفت، به صورت فجیعی مجروح شده بود و درصورت او از دماغ و دهان نشانی نبود. او به ظاهر هیولایی بود که بچه ها هنگام رویارویی با او وحشت زده پا به فرار می گذاشتند.

از همان لحظات نخست که دکتر ماریا سیمیونوف، رهبر تیم پزشکان جراحی پیوند صورت با بیمار واجد شرایط خود روبرو شد، می دانست که او برای انجام این نخستین عمل پیوند صورت در آمریکا انتخاب خواهد شد: « کاندیدای جراحی ما دائما مورد تحقیر قرار گرفته بود و او را به اسامی مختلف صدا می کردند.»

درطول 22 ساعت جراحی، ۸۰ درصد از صورت بیمار با استفاده از استخوان، عضلات، پوست، رگ و پی و چند عدد از دندان های جسد زنی که چند ساعت پیش درگذشته بود بازسازی شد.

دکترسیمیونوف می گوید:« نمی دانید بیمار هنگامی که با دست خود صورتش را لمس کرد و توانست جای بینی و دهان خود را تشخیص بدهد چه حالی داشت.

او بی نهایت خوشحال است و فقط می خواهد جایی در میان جمعیت بدون آنکه کسی متوجه او شود خود را گم کند.»

روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در محل کلینیک و با شرکت تیم پزشکان، از بیمار نشانی نبود و کسی نه هویت او را آشکار ساخت و نه چگونگی جراحاتی که به ناهنجار شدن صورت او منتهی شده بود برای کسی روشن شد. تنها حال عمومی او رضایت بخش اعلام شد و دکتر سیمینوف خاطر نشان ساخت که هیچگونه اثری از عدم پذیرش پوست و عضلات تازه در بیمار مشاهده نشده است.

این بیمار هنوز قادر به حرف زدن نیست و برای گفتگو با دیگران از کاغذ و قلم استفاده می کند.

پزشکان معتقدند پس از بهبودی این زن خواهد توانست از بینی خود تنفس کند و به طور طبیعی از راه دهان و بدون کمک دیگران غذا بخورد و هم چنین بیانگر احساساتی چون اخم کردن و لبخند زدن نیز باشد.

این بیمار چندین هفته دیگر را در بیمارستان خواهد گذراند و در آینده نیز هر از چندی برای معاینه و آزمایش های لازم به بیمارستان بازخواهد گشت.

یک بار دیگر این نوع جراحی مورد بحث و مجادلات اخلاقی قرار گرفته است.

به طور معمول جراحی های پیوندی از قبیل پیوند قلب و کبد برای طول زندگی افراد انجام می شوند، در حالی که عمل جراحی صورت برای بهتر شدن کیفیت زندگی فرد انجام می گیرد. بیمارانی که مورد این عمل جراحی قرار می گیرند، زندگی خود را به خطر می اندازند. آن ها باید در طول زندگی خود پس از این جراحی از داروهای توقف مصونیت در مقابل امراض استفاده کنند تا از عدم پذیرش اعضای تازه بدن جلوگیری شود. این مسئله خود آن ها را در معرض خطر ابتلا به بیماری های عفونی و دیگر بیماری های خطرناک از جمله سرطان قرار می دهد.

رییس بخش بیوتکنولوژی بیمارستان می گوید: « اهمیت و چگونگی انجام این عمل حساس و مهم جای هیچگونه تنبیه و توبیخی نسبت به ما نمی گذارد. این فقط یک عمل ساده زیبایی نیست. »

از چهار سال پیش، دکتر سیمیونوف ده ها بیمار واجد شرایط قربانی حوادث آتش سوزی و تصادفات را مورد بررسی قرار داده است. او مدت ها روی حیوانات و اجساد مردگان آزمایش کرده است تا تکنیک لازم برای این نوع جراحی را به تکامل برساند.

زنی که مورد جراحی قرار گرفت چنان صدمه دیده بود که فقط پلک چشم، پوست بالای لب و چانه او باقی مانده بود. هرچند او بارها در همین کلینک تحت جراحی قرار گرفته است اما این جراحی ها تاثیری در تغییر قیافه او نداشته است. به این صورت بقیه اعضای صورت او در جراحی اخیر بازسازی شد.

دکترسیمیونوف می گوید: « این بیمار تمام راه های علاج را بی ثمر طی کرده بود و به نظر کاندیدای خوبی برای انجام عمل پیوند صورت می رسید.»

اجازه خانواده اهدا کننده برای انجام جراحی از مسائل مهم این نوع عمل پیوند است. از آنجایی که هویت هر فردی از ظاهر او مشخص می شود، مسئله شباهت بین اهدا کننده و بیمار مسئله ساز بود. بنا برگفته پزشکان معالج، هر صورتی از ساخت یکتایی برخوردار است و احتمالا بیمار پس ازبهبودی شباهت به یکی از اعضای دور فامیل اهدا کننده پیدا خواهد کرد.

دریافت کننده هرگز قادر نخواهد بود عکس اهدا کننده را ببیند. با این حال تیم پزشکی و بیمار باید آمادگی لازم را برای رویارویی با اثرات روانی این عمل پیوند صورت را داشته باشند.

افراد با صورت های ناهنجار در خانه های خود زندانی باقی می مانند و از حضور در جامعه یا وحشت دارند یا رانده شده اند.

از کسانی که می توانند از نتایج این نوع عمل جراحی بهره مند شوند، سربازانی هستند که در جنگ دچار جراحات ناهنجار می شوند.

XS
SM
MD
LG