لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۱

گزارش: قیمت سهام به دنبال اعلام کمک مالی دولت آمریکا به شرکتهای بزرگ خودرو سازی ترقی کرد


به دنبال اعلام کمک مالی دولت ایالات متحده به شرکتهای بزرگ اتومبیل سازی، ديروز، جمعه، قیمت سهام در وال استریت نیویورک سریعا ترقی کرد. ولی عدم اطمینان به این که وام ۱۷ میلیارد و چهار صد میلیون دلاری دولت به شرکت های خودروسازی این صنعت را از ورشکستگی نجات خواهد کرد، بهای سهام با پایان گرفتن روز دگر باره سقوط کرد و به میزان سابق خود باز گشت.

در همین حال باراک اوباما رییس جمهوری منتخب ایالات متحده با استقبال از کمک مالی دولت بوش از شرکت های اتومبیل سازی خواست برای بازسازی صنعت اتومبیل سازی بکوشند.

اعلام دولت به اعطا وام به شرکت های خودروسازی جنرال موتور و کرایسلر ديروز موجب خوشحالی سهامداران شد و بهای ميانگين سهام داو جونز، معروف ترين شاخص صنعتی آمريکا ۱۸۲ واحد افزایش یافت.

ولی در طی روز بهای سهام به نوسان در آمد و با از میان رفتن هیجان اولیه، یک ساعت قبل از بسته شدن وال استریت قیمت سهام به میزان سابق خود بازگشت.

تصمیم دولت به اعطا یک وام اضطراری ۱۷ میلیارد و چهار صد میلیون دلاری به شرکت های خودروسازی به منظور نجات آنان از ورشکستگی در سال جاری، بسته شدن کارخانه های بیشتر و بیکار شدن میلیون ها کارمند و کارگر این صنعت بود.

رکود اقتصادی و به دنبال آن کاهش فروش در بازارهای اتومبیل موجب شد شرکت های خودرو سازی بزرگ ایالات متحده با مشکل مالی و احتمال ورشکستگی روبرو شوند.

بسته کمک مالی به این شرکت ها فرصت می دهد تا با سازماندهی و بهسازی نقدینگی خود را افزایش داده و تا ۳۱ مارس (۱۱ فروردین) وام خود را به دولت بپردازند و با این هدف که دگر باره صنعت اتومبیل سازی در مسیر رشد و دوام قرار گیرد.

ولی برخی از تحلیلگران به آینده این صنعت چندان امیدوار نیستند. يک تحلیلگر صنعت اتومبیل سازی می گوید: این وام یک نوشدارو نیست و فقط ممکن است به عمر این صنعت سه ماه بیفزاید. صنعت اتومبیل سازی به سوی یک رکود اقتصادی حرکت می کند. سود شرکت های خودرو سازی در سال ۲۰۰۷ بسیار کاهش یافته است.

با وجود این بدبینی ها کمک مالی دولت از ورشکستگی شرکت های اتومبیل سازی که احتمال می رفت قبل از پایان سال رخ دهد جلوگیری کرد.

با وجود نوسان دیروز قیمت سهام تحلیلگران بر این باورند وال استریت در این ماه به یک ثبات نسبی دست یافته است.

XS
SM
MD
LG