لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۶

گزارش هنری: فیلمی از رویارویی ریچارد نیکسون با یک روزنامه نگار


مصاحبه تلویزیونی بین ریچارد نیکسون، رییس جمهور خلع شده دهه هفتاد ایالات متحده، و مصاحبه گر سرشناس تلویزیون بریتانیا، دیوید فراست، موضوع فیلم تازه ای است که کارگردان برنده اسکار، ران هاوارد آن را کارگردانی کرده است.

فیلم فراست/ نیکسون از روی نمایشی با همین عنوان نوشته پیترمورگان، نمایشنامه نویس انگلیسی تباری که اخیرا برای نوشتن فیلمنامه « ملکه » درباره زندگی ملکه الیزابت نامزد دریافت جوایزی شد، برگرفته شده است که روی صحنه «وست اند» لندن با استفاده از روایت گری راویان مختلف به صورت درخشانی بازگو شده است.

داستان فیلم نیز چون نمایشنامه نمایانگر پایان فاجعه آمیز یک سیاستمدار و نیز شرایط یک مصاحبه گر مشهور است که دست به قمار بزرگی برای پیشبرد اهداف حرفه ای و بهبود شرایط مالی خود می زند.

اما بنا برنقد تازه ای از رابرت هافلر، منتقد سینمایی مجله هنری واریته در هالیوود، آنچه فیلم فراست / نیکسون را مورد توجه قرار می دهد بازی های کم نظیر دو هنرپیشه اصلی آن است.

مایکل شین، ایفاگر نقش دیوید فراست است که پیش از این با وجود بازی ارزنده ای که در نقش تونی بلر در فیلم « ملکه» درباره وقایع مربوط به تصادف و مرگ دایانا و عکس العمل ملکه انگلستان به آن ارائه داد، مورد بی مهری اهدا کنندگان جوایز اسکار قرار گرفت. بازیگر نقش ریچارد نیکسون نیز، فرانک لانجلا، یکی از برجسته ترین بازیگران تئاترهای برادوی در نیویورک است که او نیز در سال ۲۰۰۵ در فیلم « گودنایت اند گودلاک» نامزد دریافت جایزه اسکار بازیگر نقش دوم مرد این جوایز شد اما آن را دریافت نکرد.

هنگامی که دو بازیگر مرد و زن در یک فیلم نقش مقابل یگدیگر را بازی می کنند، برای دریافت جوایز یکی از آن دو وارد رده بندی بهترین بازیگر نقش دوم می شود. چنانچه جیک جیلنحال در فیلم « کوهستان بروکبک » نامزد دریافت جایزه نقش مکمل در مقابل هیت لجر شد. اما در مورد فیلم فراست /نیکسون از آنجایی که نام دو شخصیت اصلی در عنوان فیلم گنجانده شده است هریک از این دو هنرپیشه، بازیگران نقش اصلی محسوب می شوند.

در این گونه شرایط اغلب یا هر دو بازیگر یک جایزه را به طور مشترک برنده می شوند و یا اینکه اصلا جایزه ای بدست نمی آورند.

فیلم فراست/نیکسون از روی مصاحبه تلویزیونی که در سال ۱۹۷۷ از شبکه های جهانی به نمایش گذاشته شد درست شده است. سه سال پس از واقعه واترگیت ،این نخستین بار بود که ریچارد نیکسون درباره اتفاقاتی که به عزل او از مقام ریاست جمهوری انجامید سخن گفت. در این دوران مسئله واترگیت هنوز در اذهان زنده بود اما ریچارد نیکسون تا آن تاریخ در این مورد لب نگشوده بود.

در حالی که دست اندرکاران برنامه تلویزیونی فراست مطمئن نبودند که دیوید فراست برای انجام چنین مصاحبه جنجالی آماد گی دارد یا نه و در شرایطی که کسی فکر نمی کرد ریچارد نیکسون جواب صریح و حقیقی به سئوالات او بدهد، نتیجه کار یک گفتگوی بی غل و غش و صمیمی لبریز از حقایق ناگفته شد که بین مردی که همه چیز خود را از دست داده بود و مردی که درحال به دست آوردن همه چیز، از جمله مقام بهترین مصاحبه گرجهان بود، انجام شد.

XS
SM
MD
LG