لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۰

کاندوليزا رايس: ایران از مداخله زیانبار درعراق کاسته است


کاندوليزا رايس: ایران از مداخله زیانبار درعراق کاسته است
کاندوليزا رايس: ایران از مداخله زیانبار درعراق کاسته است

در شمار ابزار انفجاری ساخت ایران در عراق، که در بدنه زرهی خودروهای نظامی نفوذ می کنند، کاهش چشمگیری روی داده است. ژنرال آمريکائی توماس متز، که ریاست برنامه وزارت دفاع برای مبارزه با بمب های کنار جاده ای در عراق و افغانستان را بر عهده دارد، گفت بباور او این کاهش به گزینش سنجیده مقامات ایران ارتباط دارد. او گفت: ما باید چنین تصور کنیم که کسی در جناح شیعه، که با ایران ارتباط دارد، تصمیم گرفته است تعداد چنین تسلیحاتی را کاهش دهد.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمريکا می گوید ایران از مداخله زیانبار درعراق کاسته که فشار نیروهای آمريکا و عراق تا حد زیادی دلیل آن بوده است. او گفت : " با توجه به فشاری که ما وارد می آوردیم، کار رساندن مهمات روز بروز سخت تر می شد. رایان کراکر سفیر آمريکا آخرین بار که با همتای ایرانی خود ملاقات کرد به آنها گفت: افراد شما در عراق تا زمانی که سعی دارند به افراد ما آسیب برسانند ایمن نخواهند بود. و ما به این گفته عمل کردیم.َ"

کاندولیزا رایس می گوید از آنجا که ایران همسایه عراق است، طبیعی است بر آنجا نفوذ داشته باشد. اما این نفوذ نباید شامل تعلیم گروههای مخصوص باشد که بدنبال نیروهای ائتلاف و مردم بی گناه عراق می روند. خانم رایس یادآور شد که نیروهای نظامی عراق روز بروز قویتر می شوند، و قدرت خود را در شکست دادن شبه نظامیان افراطی در بصره ، که ایران از آنها حمایت می کرد، نشان دادند.

افزون بر این، با تصویب توافقنامه های وضعیت نیروها و چارچوب استراتژیک با ایالات متحده، دولت عراق نشان داده است که بهترین منافع مردم خود را در نظر دارد. این دو توافقنامه – که یکی ادامه حضور نیروهای آمريکا در عراق را اجازه می دهد و چارچوبی برای خروج آنها فراهم می آورد، و دیگری که مشارکت استراتژیک بین دو کشور را تقویت می کند- با مخالفت شدید تهران روبرو بود.

خانم رایس می گوید با تصویب تواففتامه ها، عراقی ها نشان داده اند که مردمی مستقل هستند و حکومتی مستقل دارند. آنها همچنین سرگرم ساختن یک کشور عرب نیرومند هستند که یک دمکراسی چند جانبه است و بهترین مانع در راه نفوذ بدخواهانه ایران در منطقه است، خواهد بود.

XS
SM
MD
LG