لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۳

دولت اوباما پست هماهنگی در امور تماس با ايران دائر ميکند


واشنگتن تايمز زيرعنوان" اوباما در تدارک ايجاد پست تماس با ايران" به نقل از مقامات وزارت امورخارجه و کارشناسان امور ايران می نويسد دولت در شرف تشکيل اوباما در نظر دارد برای هماهنگی در تماس با ايران پستی جديد بوجود بيآورد، وبه بررسی موقعيت چند ديپلمات ارشد پرداخته است.

واشنگتن تايمز با اين يادآوری که باراک اوباما رئيس جمهوری منتخب در جريان مبارزات انتخاباتی ضمن وعده تماس بی قيد و شرط با ايران بمنظور متقاعد ساختن تهران به تعليق در برنامه غنی سازی اورانيوم امکان تحريم هائی سخت تر را نيز مطرح ساخت، اظهارات يک مقام وزارت امورخارجه آمريکا را نقل ميکند که گفته است ايده ايجاد پست هماهنگ کننده ارشد تماس با ايران در نخستين ملاقات های راجع به نقل و انتقال امور، با سناتور هيلاری رادمن کلينتون، گزيده آقای اوباما برای احراز مقام وزارت امورخارجه، و تيم انتقالی او، در اوايل ماه جاری مطرح شد.

واشنگتن تايمز می نويسد به گفته اين مقام، که خواست از وی نام برده نشود زيرا هنوز نامزدی معرنی نشده است، پست های هماهنگ کنندگی معمولا به ديپلمات هائی ميان پايه داده ميشود، اما در اينمورد، پست هماهنگ کننده به احتمال قوی به فردی ارشد داده خواهد شد که علاوه بر مسئله اتمی در باره فعاليت های ايران در عراق و افغانستان نيز با ايران صحبت کند.

واشنگتن تايمز از دنيس راس نماينده ويژه سابق آمريکا در مذاکرات اعراب و اسرائيل در دوران رياست جمهوری کلينتون و بوش پدر، و رايان کراکر سفير کنونی آمريکا در عراق به عنوان افرادی ياد ميکند که نام آنها در راس فهرست نامزدهاست.

* شک و ترديد به علاقمندی ايران در همکاری با جامعه بين المللی

بوستون گلوب زير عنوان"ايران، ميهمان غائب" با اين يادآوری که تقريبا تمامی همسايگان افغانستان، کمک دهندگان، و کشورهائی که در افغانستان سرباز دارند در کنفرانسی که اخير در حومه پاريس راجع به افغانستان تشکيل شد شرکت کرده بودند ، می نويسد امتناع ايران از فرستادن وزير امورخارجه اش شک هائی را نسبت به علاقمندی آن دولت برای همکاری با جامعه بين المللی برانگيخته است.

بوستون گلوب می نويسد دليل ايران برای عدم حضور، نيکلا سارکوزی رئيس جمهوری فرانسه بود که در اشاره ای به محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران گفته است نمی تواند با کسی دست بدهد که جرات ميکند بگويد اسرائيل بايد از نقشه جهان محو شود.

بوستون گلوب می نويسد اظهارات سارکوزی ممکن است تاثيرناخوش آيندی بر سياست های داخلی ايران داشته باشد، اما اگر آخوندهائی که صاحب قدرت غائی در ايران هستند واقعا خواستار تماس و گفتگو با کشورهای ديگر اند، رئيس جمهوری شان نمی تواند خواستار محو يک عضو سازمان ملل متحد شود.

* اسرائيل از روسيه خواستار نفروختن تسليحات به ايران شد

جروسلام پست زير عنوان"آموس گيلاد از روسيه خواست به ايران تسليحات نفروشد" با چاپ گزارشی از خبرگزاری روسی اينترفکس در باره سفر آموس گيلاد رئيس دائره امور ديپلماتيک و امنيتی در وزارت دفاع اسرائيل اظهارات وی را در مسکو نقل ميکند که در اشاره ای به احتمال تحويل موشک های ضد هوائی روسی موسوم به اس-۳۰۰ به ايران گفته است دادن تسليحات خطرناک به دشمنان ما، خدمتی به صلح نيست، و به عنوان مثال می تواند به ايران برای محو کردن اسرائيل از صحنه جهان کمک کند.

جروسلام پست می نويسد اس-۳۰۰ يکی از پيشرفته ترين سيستم های موشکی ضد هوائی چند هدفی در جهان امروز است که گزارش شده است از توانائی رديابی همزمان صد هدف حين درگيری همزمان با دوازده هدف برخوردار است، و برد آن به دويست کيلومتر ميرسد، و می تواند به هدفهائی تارارتفاع نود هزار پا اصابت کند.


جروسلام پست می نويسد گيلارد گزارشهای حاکی از توافقی سری ميان روسيه و اسرائيل را، که در چارچوب آن اسرائيل از فروش تسليحات به گرجستان و روسيه از فروش تسليحات به ايران خودداری کنند، تکذيب کرد، اما افزود اسرائيل منافع روسيه را در نظر خواهد گرفت، و ما از روسيه نيز انتظاری متقابل داريم.

* درخواست نتانياهو از رهبران جهان برای مقابله با مسلح شدن ايران به تسليحات اتمی

واشنگتن پست زير عنوان"ابراز نگرانی های نتانياهو در پاريس" می نويسد بنجامين نتانياهو که اميدوار است نخست وزير بعدی اسرائيل شود روز پنجشنبه هشدار داد اگر ايران تسليحات اتمی کسب کند، وضعيتی بسيار خطرناک بوجود خواهد آمد ، و از رهبران جهان خواست نگذارند چنين وضعيتی پيش بيآيد.

واشنگتن پست می نويسد اين پيشتاز تندرو در مبارزات انتخاباتی اسرائيل، ضمن تشريح برنامه های خود برای صلح خاورميانه، و اشاره به چشم انداز ايرانی که بمب اتمی داشته باشد، از ايران به عنوان بزرگترين چالشی که جهان در تاريخ با آن روبروست ياد کرد و گفت ما هيچ وقت در طول تاريخ با وضعيتی مواجه نشده بوديم که رژيمی افراطی، با يک ايدئولوژی قهقرائی، و آرزوهائی آشکار برای توسل به زور، به تسليحات کشتار جمعی دسترسی پيدا کند.

واشنگتن پست می نويسد سفر نتانياهو به پاريس در شرايطی صورت گرفته است که يک گزارش پارلمان فرانسه حاوی هشدارهائی جديد در مورد پيشرفت ايران در جهت تسليحات اتمی است، و گزارش های ديگر از شکل گرفتن يک طرحی از سوی اتحاديه اروپا برای صلح در خاورميانه حکايت دارد.گلف نيوز، روزنامه انگليسی زبان امارات عربی متحده زيرعنوان"تمايل امارات به حل و فصل مسائل موثر در مناسبات با ايران" اظهارات شيخ عبدالله بن زايد آل نهيان وزير امور خارجه را نقل ميکند که گفته است امارات متحده عربی به حفظ مناسبات خوب دوجانبه با ايران متعهد است، و ضمن ياد کردن از ايران به عنوان همسايه ای مهم برای امارات، بر منافع مشترک بسيار در روابط دو کشور تاکيد گذاشته است.

گلف نيوز می نويسد شيخ عبدالله گفت دولت به مسائل مورد نظرمقامات ايرانی، بخصوص ضوابط بازرسی ايرانيان در فرودگاههای امارات رسيدگی خواهد کرد.

گلف نيوز سخنان شيخ عبدالله را نقل ميکند که گفته است برای اطمينان از مراعات رضايت بخش اين ضوابط خواستار بررسی مسئله در جلسه آتی کميته مشترک کنسولی دو کشور است.

XS
SM
MD
LG