لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۳

گزارش اجتماعی: شخصیت محوری اما ناشناس ماجرای واتر گیت درگذشت


مارک فلت، مردی که با نام مستعار « دیپ تروت» یا گلوی عمیق هویت خود را به مدت ۳۰ سال مخفی نگه داشت و فردی که اطلاعات مربوط به وقایع واترگیت و ارتباط آن با پرزیدنت ریچارد نیکسون را در اختیار باب وودوارد خبرنگار واشنگتن پست گذاشت، در سن ۹۵ سالگی به دلیل ایست قلبی درگذشت.

خبر درگذشت مارک فلت در شهر سانتا روزا در حومه سن فرانسیسکو توسط دوست قدیمی او جان اوکانر، که درسال ۲۰۰۵ مقاله ای در ماهنامه « ونیتی فیر» درباره فلت و نقش او در واترگیت به چاپ رساند، به رسانه ها داده شد.

مارک فلت، شخصیت محوری اما ناشناس یکی از مهم ترین و دراماتیک ترین وقایع سیاسی قرن بیستم محسوب می شود. فلت یکی از کارمندان بلند رتبه اف بی آی بود که اطلاعات حساس را در مورد پرزیدنت نیکسون و اعضای کابینه او در اختیار وودوارد، خبرنگار روزنامه واشنگتن پست، گذاشت. مارک فلت در آن زمان از وودوارد خواست تا هویت او را فاش نکند و از او در نوشته های خود تنها با نام مستعار « دیپ تروت» یاد کند.

در حالی که بعدها نیکسون واعضای کابینه او حدس می زدند که فلت با فاش کردن اسرار واترگیت در سال ۱۹۷۲ و مربوط کردن واقعه صدابرداری غیرقانونی از داخل مرکز کمیته ملی حزب دمکرات ارتباط مستقیم داشته است، اما مرد پشت پرده« دیپ تروت» تا ماه می 2005 این موضوع را انکار کرده بود.

مارک فلت به نویسنده ماهنامه پرخواننده « ونیتی فیر» گفت: « من همان مردی هستم که به مدت سی سال است به نام دیپ تروت شناخته شده است.» این اعتراف ساده در آن زمان به شدت مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. اما فلت که از عواقب یک سکته مغزی رنج می برد نتوانست در این زمان مصاحبه های زیادی انجام دهد و تنها تصویر او در حالی که در مقابل در خانه دخترش ایستاده بود و برای خبرنگاران دست تکان می داد در مطبوعات به چاپ رسید.

منتقدین عملکرد مارک فلت، به ویژه سیاستمدارانی که به خاطر صدابرداری غیر قانونی از وقایع جاری در کمیته ملی حزب دمکرات به زندان افکنده شدند، او را خیانتکار خوانده اند. اما موافقین او را قهرمانی توصیف کرده اند که با فاش کردن اعمال خطای دولت وقت جلوی یک کابینه فاسد و خرابکار را گرفته است.

مارک فلت در طول سالیان همواره با خود و اعضای خانواده اش در نبرد بود که آیا باید هویت واقعی خود را آشکار سازد یا نه ؟ بنا برگفته اوکانر« او نمی دانست که پس از برملا شدن این راز آیا از او به عنوان یک جاسوس یاد خواهد شد یا یک فرد پرافتخار.»

مارک فلت در خاطرات خود به نام « دیپ تروت به دنبال شرف گم شده خود در واشنگتن» می نویسد: « مردم سال ها و سال ها با یکدیگر به مجادله خواهند پرداخت که آیا من کار درستی کردم یا نه ؟ واقعیت این است که من حقیقت را آن چنان که واقعا وجود داشت برملا کردم و آیا این همان کاری نیست که اف بی آی برای انجام آن بوجود آمده است؟»

XS
SM
MD
LG