لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۰

گزارش: اوپک اعلام کرد دو میلیون و دویست هزار بشکه از تولید روزانه نفت خام خود خواهد کاست


دیروز، چهار شنبه، سازمان کشورهای صادر کننده نفت اوپک، اعلام کرد دو میلیون و دویست هزار بشکه از تولید روزانه نفت خام خود خواهد کاست. هدف از کاهش تولید نفت خام، جلوگیری ازسقوط روز افزون قیمت سوختهای فسیلی است که به بازارهای مالی جهان لطمه زده است.

اوپک، از دیگر کشورهای صادرکننده نفت نیز خواست، تولید خود را کاهش دهند.

سازمان کشورهای صادر کننده نفت«اوپک» روز چهارشنبه شنبه اعلام کرد کشورهای عضو آن سازمان در مجموع دو میلیون و دویست هزار بشکه دیگر از تولید روزانه نفت خام خود خواهند کاست.

با توجه به این که اوپک اخیرا نیز تولید نفت خود را کاهش داده بود در سال آتی کاهش در تولید نفت خام کشور های عضو اوپک به ۴ میلیون و دویست هزار بشکه در روز خواهد رسید.

اعلام این کاهش بی سابقه و تاریخی تولید نفت در اجلاس اضطراری وزیران نفت اوپک در الجزایر صورت گرفت و ناشی از هفتاد درصد سقوط قیمت نفت خام از تابستان تاکنون است.

شکیب خلیل رییس سازمان اوپک در یک کنفرانس خبری اظهار داشت:

«ما تولید را کم خواهیم کرد زیرا انتخاب دیگری نداریم. در غیر این صورت شرایط نه تنها برای ما بلکه برای کشور های غیر عضو اوپک نیز بد تر خواهد شد.»

شکیب خلیل افزود با در نظر گرفتن وخیم شدن شرایط، این میزان عظیم کاهش در تولید نفت ضروری بوده است.

تولید روزانه نفت خام ۱۳ کشور عضو اوپک در ماه سپتامبر بیش از بیست و نه میلیون بشکه بود.

اوپک همچنین از سایر کشور های صادر کننده نفت که عضو آن سازمان نیستند درخواست کرد از تولید خود بکاهند ولی به گفته شکیب خلیل توافقنامه ای به این منظور با کشور های غیر عضو امضا نشده است.

حضور هیئت های عالی رتبه سایر کشورهای تولید کننده نفت، همچون روسیه که عضو اوپک نیستند نشان از اهمیت اجلاس اضطراری وزیران نفت اوپک در الجزایر داشت و در این اجلاس تمامی چشم ها به سوی روسیه که دومین تولید کننده نفت جهان است دوخته شده بود. ولی در حالی که اوپک اعلام کرد تولید نفت خود را کاهش خواهد داد معاون نخست وزیر روسیه فقط اظهار داشت شرکت های تولید کننده نفت در آن کشور در سال آینده از تولید خود خواهند کاست .

با وجود گفتگوهای اخیر، اوپک و روسیه هیچ گونه تصمیمی را دال بر همکاری مشترک اعلام نکردند.

برغم اعلامیه روز چهارشنبه اوپک، بهای نفت در بازار های جهان به کمترین میزان خود در ۴ سال اخیر رسید.

کاهش بی سابقه در تولید نفت و عکس العمل بازار های جهانی نشان از افت تقاضا برای انرژی فسیلی است.

XS
SM
MD
LG