لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۰

گزارش: دومین جمهوریخواه به کابینه اوباما می پیوندد 


باراک اوباما در چهارمین کنفرانس خبری خود طی این هفته مری شپیرو، رئیس پیشین کمیسیون مبادله کالا را به ریاست کمیسیون بورس و اوراق بهادار منصوب کرد. خانم شپیرو در حال حاضر مدیریت بزرگترین گروه غیردولتی وضع مقررات بر اوراق بهادار را عهده دارست.

اوباما گفت باید در جهت اعاده مقررات خوب پیشین و تجدید بعضی مقررات گام برداشت تا نه تنها وال استریت بلکه مردم عادی کوچه و خیابان از فرصت پیشرفت و کامیابی برخوردار باشند.

اوباما تاکید کرد اعتقاد و اطمینان کامل دارد که گروه انتخاب شده توانایی تحقق این مهم را دارند.

شپیرو با سالها تجربه ریاست کمیسیون بورس و اوراق بهادار را که در حال حاضر کریستوفر کاکس ریاست آن را برعهده دارد در دست می گیرد. این کمیسیون برای کوتاهی در نظارت بر بازار مالی وال استریت پیش از سقوط موسسات عظیم سرمایه گذاری، بیر استرنز و لیمن برادرز، و همچنین قصور در اعلام هشدار نسبت به خطرات سرمایه گذاری در صندوقی به مدیریت برنارد میداف، که اخیرا به پنجاه میلیارد دلار کلاهبرداری متهم شده است، تحت انتقاد شدید قرار دارد.

اوباما همچنین گری گنسلر را برای ریاست کمیسیون مبادله کالا، و دن ترولو را برای عضویت در هیات مدیره بانک مرکزی، معرفی کرد.

مری شپیرو دو دهه پیش توسط پرزیدنت رونالد ریگن به مقام کمیسیونر کمیسیون بورس و اوراق بهادار منصوب شد. سپس بدست یک رئیس جمهور جمهوریخواه دیگر، پرزیدنت بوش پدر، در مقام خود ابقاء شد و در دوران پرزیدنت بیل کلینتون دموکرات کفیل ریاست کمیسیون بورس و اوراق بهادار شد.

باراک اوباما برای تائید وعده خود مبنی بر تشکیل کابینه ای فراحزبی بدنبال معرفی مری شپیرو فردا قرار است در پنجمین کنفرانس خبری پیاپی طی این هفته با معرفی ری لحود، عضو جمهوریخواه کمیته تخصیص بودجه کنگره، به مقام وزیر راه و ترابری، دومین وزیر جمهوریخواه را به کابینه اش ملحق کند.

وعده تشکیل کابینه ای متشکل از دموکرات ها، جمهوریخواهان و مستقل ها در کانون کمپین باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده، قرار داشت. ری لحود، قانونگذار شصت و سه ساله جمهوریخواه ایالت ایلینوی، از سال هزار و نهصد و نود و پنج در مجلس نمایندگان آمریکا فعالیت داشته است و در آستانه بازنشستگی دعوت اوباما برای اداره وزارت راه و ترابری را پذیرفت. لحود یک آمریکایی مسیحی از پدر بزرگ و مادربزرگ مهاجر لبنانی است. او از جمله قانونگذارانی بود که به طرح استیضاح بیل کلینتون در دوران ریاست جمهوری اش رای مثبت داد. ری لحود هر چند روابط خوبی با سناتور هم ایالتی اش، باراک اوباما، در کنگره داشت اما، از حامیان سرسخت رقیب انتخاباتی اوباما، سناتور جمهوریخواه جان مک کین، بود. لحود که تجربه فراوانی در کمیته قدرتمند تخصیص بودجه در نظارت بر بودجه راه و ترابری دارد نقش بسیار مهمی در پروژه های چند صد میلیارد دلاری راه سازی مورد نظر اوباما در راستای ایجاد میلیون ها فرصت شغلی ایفا خواهد کرد. لحود از لحاظ سیاسی یک سنتریست محسوب می شود که در کنگره رویکردی میانه رو داشته و در سخنرانی هایش در صحن مجلس نمایندگان همواره فضایی فراحزبی پدید می آورد. او بارها پرزیدنت بوش و رهبران حزب خود را بویژه در ارتباط با جنگ عراق مورد انتقاد قرار داد.

لحود در کنار رابرت گیتز، وزیر دفاع، دومین جمهوریخواه کابینه باراک اوباما خواهد بود.

اوباما هر چند می کوشد پایگاه سیاسی اجتماعی دولت خود را گسترش دهد اما، برای عمل به تمام وعده های انتخاباتی اش با چالشی جدی روبروست.

نیویورک تایمز می نویسد اوباما در نشست پنج ساعت و نیمه خود در روز دوشنبه با گروه امنیت ملی اش نخستین طرح جدید فرماندهان نظامی برای روند خروج نیروهای آمریکا از عراق را از رابرت گیتز دریافت کرد. بنا به گزارش ها این طرح برخلاف وعده اوباما اشاره ای به خروج شانزده ماهه نیروهای رزمی نمی کند. گزارش که توسط ژنرال دیوید پترایس و ژنرال ری اودیرنو تنظیم شده است در شش ماهه نخست سال دو هزار و نه خروج دو تیپ دیگر شامل هفت تا هشت هزار نیرو را پیش بینی می کند و دوازده تیپ دیگر بدون جدول زمانی خاصی تا پس از ماه مه دو هزار و ده، زمان مورد نظر اوباما برای تکمیل خروج نیروها، در عراق خواهند ماند. نیویورک تایمز به نقل از حاضران در جلسه می نویسد رابرت گیتز شیکاگو را با این حس که مباحثه عالی و ارتباط خوبی با رئیس جمهوری منتخب داشته است ترک کرد.

در این جلسه تمام مقامات ارشد امنیت ملی و سیاست خارجی کابینه اوباما از جمله جوزف بایدن، معاون ریاست جمهوری منتخب، هیلری کلینتون، وزیر آتی خارجه، ژنرال جیمز جونز، مشاور امنیت ملی اوباما، دریاسالار مایک مالن، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح، سوزان رایس، نماینده آتی آمریکا در سازمان ملل متحد، رام امانوئل، رئیس دفتر اوباما، و جیمز استاینبرگ که قرار است معاونت وزارت خارجه را برعهده بگیرد حضور داشتند.

اوباما که گفته بود پیش از هر گونه تصمیمی برای خروج نیروها با فرماندهان نظامی مشورت خواهد کرد اینک با این چالش روبروست که طرح فرماندهان نظامی را کنار بگذارد یا در عمل به وعده اش برای خروج نرمش نشان دهد.

اوباما شنبه شیکاگو را برای تعطیلات دو هفته ای کریسمس و سال نو مسیحی ترک می کند و هنوز روشن نیست وزیر کار دولت خود را چه موقع معرفی کند. منابع خبری از خانم هیلدا سولیس، قانونگزار کنگره، به عنوان وزیر کار کابینه اوباما نام می برند. در این صورت او پس از بیل ریچاردسون، وزیر آتی بازرگانی، و کن سلزار، وزیر آتی کشور، سومین وزیر لاتین تبار و پس از هیلاری کلینتون، وزیر آتی خارجه، و جنت ناپولیتانو، وزیر آتی امنیت ملی، سومین بانوی وزیر دولت اوباما خواهد بود.

برای اطمینان از انتقال آرام قدرت در زمان جنگ قرار است پیش از آنکه اوباما بیستم ژانویه رسما قدرت را در دست بگیرد، رئیس جمهور فعلی، و رئیس جمهور آتی، کبار دیگر هفتم ژانویه در کاخ سفید با کدیگر ملاقات کنند اما، این بار سه رئیس جمهوری پیشین نیز به آنها ملحق می شوند. به این ترتیب در یک نشست تاریخی پرزیدنت بوش، رئیس جمهوری منتخب باراک اوباما، و بیل کلینتون، بوش پدر، و جیمی کارتر، روسای جمهوری پیشین، در کنار هم قرار می گیرند تا تجربیات خود را به رهبری آینده آمریکا منتقل کنند.

بیستم ژانویه گروه کثیری از شخصیت های سرشناس هنری و مذهبی در یک مراسم چهار روزه به واشنگتن قلب سیاسی آمریکا خواهند آمد.

اپرا وینفری برنامه تلویزیونی اش را از واشنگتن پخش می کند و بیانسه کنسرت موسیقی خواهد داشت.

مراسم از هفدهم ژانویه، همانطور که آبراهام لینکلن، شانزدهمین رئیس جمهوری آمریکا، انجام داد، با سفر با قطار آغاز می شود. در مسیر راه توقف هایی در فیلادلفیا و دلور برنامه ریزی شده است تا جوزف بایدن و خانواده اش به اوباما و نزدیکانش بپیوندند. روز قبل از مراسم سوگند به بزرگداشت مبارزات مارتین لوترکینگ، رهبر جنبش مدنی حق رای سیاهان، اختصاص افته است. اوج برنامه روز بیستم ژانویه در برابر ضلع غربی کنگره و بر روی پله های کنگره خواهد بود. قرار است آریتا فرنکلین، خواننده سرشناس، و ویوما، نوازنده مشهور، در روز مراسم سوگند به اجرای برنامه بپردازند.

اوباما توسط جان رابرتز، رئیس دیوان عالی، و جوزف بایدن، توسط جان پال استیونس، قاضی دیوان عالی، سوگند داده می شوند. اما، آنچه که خبرساز شده و صدای لیبرال ها را درآورده انجام مراسم نیایش توسط ریک وارن، بنیانگذار کلیسای بزرگ اونجلیکال هاست که از مخالفان حق ازدواج همجنسگرایان است. وارن تلاش کرده است توجه اونجلیکال ها را از مسائل اجتماعی چون مخالفت با سقط جنین و ازدواج همجنسگرایان به مبارزه با فقر، گرمایش زمین و ایدز گسترش دهد و از این جهت اوباما با او نقاط اشتراک نظر بسیاری دارد. به باور بسیاری حضور وارن تلاش دیگری است از سوی اوباما برای گسترش پایگاه سیاسی اجتماعی اش.

امروز در کنفرانس خبری در این باره از اوباما سوال شد اوباما یادآوری کرد ریک وارن سالها پیش برای دعوت از اوباما به کلیسایش مورد انتقاد قرار گرفت ولی تحت فشارها عقب نشینی نکرد. اوباما درباره سقط جنین معتقد است می توان به یک نقطه اشتراک در میان دیدگاههای متضاد دست افت. باراک اوباما بر اتحاد مردم علیرغم اختلاف بر سر مسائل اجتماعی تاکید کرد و گفت مراسم سوگند او انعکاسی از طیف های متفاوت سیاسی، اجتماعی، و مذهبی خواهد بود.

XS
SM
MD
LG