لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۰

بلک واتر ممکن است جواز کار در عراق را از دست بدهد


وزارت امور خارجه آمریکا می گوید شرکت امنیتی خصوصی بلک واتر ممکن است جواز حفاظت از دیپلمات های آمریکا در عراق را از دست بدهد.

در یک گزارش بارزسی کل، که خبرگزاری ها نسخه ای از آن را بدست آورده اند، گفته می شود بلک واتر با این " امکان واقعی " روبرو است که مقامات عراق، که از حوادث خشونت آمیزبا شرکت پیمانکاران شرکت خشمکین هستند، جواز آنرا برای سال آینده تجدید نکنند.

رسانه ها می گویند گزارش گوشزد می کند که دولت باراک اوباما رییس جمهوری منتخب ممکن است ناچار شود طرح های امنیتی جدیدی در عراق تهیه کند. در حال حاضر بلک واتر بخش اعظم سرویس های امنیتی برای دیپلمات های آمریکایی را فراهم می آورد.

دادستان های آمریکا پنج گارد امنیتی بلک واتر را به کشتن غیر قانونی ۱۴ شهر وندان عر اقی و مجروح کردن ۲۰ نفر دیگر در حادثه ای در بغداد در سال ۲۰۰۷ متهم کرده اند.

بلک واتر می گوید گاردها هنگامی که از یک کاروان وزارت امور خارجه حفاظت می کردند زیر آتش قرار گرفتند.

مقامات وزارت امور خارجه آمریکا گفته اند آنها در مورد تجدید قرار داد بلک واتر برای سال آینده فقط پس از تکمیل تحقیقات اف بی آی در مورد حادثه تیراندازی در سپتامبر ۲۰۰۷ تصمیم خواهند گرفت.

مقامات عراق می گویند ۱۷ عراقی کشته شدند. مقامات آمریکایی می گویند تحقیقات در باره مرگ های دیگر ادامه دارد.

این واقعه مناسبات بین بغداد و واشنگتن را متشنج ساخت و موجب شد مقامات عراقی درخواست کنند حق داشته باشند پیمانکاران امنیتی آمریکایی را محاکمه کنند.

عراق در تواففنامه امنیتی با آمریکا که ماه آینده به اجرا در خواهد آمد این حق را بدست آورد.

XS
SM
MD
LG