لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۹

گزارش: اجلاس اضطراری وزیران نفت اوپک در شهر اوران در الجزایر


وزیران نفت کشورهای عضو اوپک ديروز در میان تدبیرهای امنیتی شدیدی وارد شهر اوران در شمال غرب الجزایر شدند.

هدف از گرد همایی فوق العاده وزیران نفت سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) جلوگیری از کاهش روز افزون قیمت نفت خام است که به بازار های مالی جهان لطمه زده است .

حضور هیات عالی رتبه ای از روسیه که دومین تولید کننده بزرگ نفت جهان است ولی در اوپک عضویت ندارد این امید را در بازارهای جهان زنده کرد که وزیران نفت اوپک در نشست الجزایر متفق القول با کاهش تولید نفت از سقوط بیشتر قیمت آن جلوگیری کنند.

شکیب خلیل رییس سازمان اوپک به خبرنگاران اظهار داشت روسیه، نروژ و مکزیک تولید نفت خود را کاهش داده اند و کمک آنان به این سازمان کاهش بیشتر در تولید خواهد بود.

گزارش ماه دسامبر سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) نشان می دهد با حرکت کشورهای صنعتی به سوی رکود اقتصادی تقاضای نفت در آن کشورها کاسته می شود.

به گزارش ماه دسامبر اوپک، در سال ۲۰۰۸ از تقاضای روزانه نفت خام ۷۰۰ هزار بشکه کاسته شد و پیش بینی می کند با شدت گرفتن بحران مالی جهانی، در نیمه اول سال ۲۰۰۹ تقاضا به طور میانگین به یک میلیون و سیصد هزار بشکه در روز کاهش یابد.

سقوط بهای نفت در کشورهای صادر کننده کاهش درآمد و مشکلات مالی را به بار آورده است.

عربستان سعودی امروز اعلام کرد اوپک دو میلیون بشکه از تولید نفت خام روزانه خود خواهد کاست.

روسیه آذربایجان و سایر کشورهای صادر کننده نفت که عضو اوپک نیستند نیز حمایت خود را از کاهش تولید ابراز داشتند. روسیه و آذربایجان جداگانه اعلام کردند هر یک بیش از ۶۰۰ هزار بشکه از تولید روزانه خود خواهند کاست.

برخی تحلیلگران کاهش تولید نفت در روسیه را تا حدی ناشی از کمبود سرمایه گذاری در صنعت نفت آن کشور می دانند و بر این باورند که کاهش تولید می تواند نشان از عدم توانایی روسیه به تولید نفت در سطح فعلی باشد.

شیروانی عبدالله اف تحلیلگر ارشد نفت و گاز در بانک آلفا در روسیه معتقد است همکاری با اوپک و کاهش تولید نفت به نفع روسیه نیست. آقای عبدالله اف می گوید کاهش تولید ابتدا بهای نفت را افزایش خواهد داد ولی در طولانی مدت نیاز به نفت را از میان خواهد برد. من فکر می کنم روسیه نباید با اوپک همکاری کند گرچه دولت ها و بازارهای مالی مشوق این همکاری هستند.

آقای عبدالله اف می افزاید مشکلات اقتصادی روسیه فقط ناشی از صنعت نفت نیست و تا زمانی که آزادی اقتصادی واقعی در آن کشور برقرار نشود مشکلات روسیه همچنان ادامه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG