لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۵

سازمان ملل متحد خواهان تدوین استراتژی جدید برای حفاظت ازغیر نظامیان در افغانستان شد


نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان، از نیروهای بین المللی خواسته است در استراتژی نظامی خود با دولت افغانستان بازنگری کنند و رویه هایی را که از غیر نظامیان بهتر حفاظت خواهد کرد در آن بگنجانند.

کای آیده، امروز، چهارشنبه، در کابل به خبرنگاران گفت نیروهای افغان و بین المللی باید در مسايل امنیتی، از جمله بازداشت ستیزه گران مظنون و استفاده از حملات هوايی با یکدیگر هماهنگی کنند.

او گفت توافق بازنگری شده همچنین باید رویه های جستجوهای نظامی خانه های مردم را مشخص کند، به صورتی که در جریان جستجو سربازان افغان نخست وارد شوند.

کای آیده، این موضوع را پس از آن عنوان کرد که ارتش آمریکا گفت پلیس افغانستان و سربازان آمریکايی سه شورشی را که به القاعده ارتباط داشتند کشتند، و ادعای ساکنان محلی را که قربانیان غیر نظامی بودند رد کرد.

ارتش می گوید نیروهای امنیتی، دو مرد و یک زن را زمانی که مظنونین در جریان عملیاتی در ایالت خوست نیروهای ائتلاف را هدف گرفتند کشتند. شاهدان می گویند کشته شدگان شهروندان عادی بودند.

مقامات نظامی می گویند نیروهای امنیتی در حمله چندین ستیزه گر مظنون دیگر را بازداشت کردند، از جمله مردی که گفته می شود مستقیما با رهبران القاعده در خارج از افغانستان ارتباط دارد.

در این میان، معاون نیروهای ناتو در افغانستان امروز گفت پیشنهاد آمریکا برای اعزام سربازان بیشتر، سرانجام به کاهش خشونت منجر خواهد شد. باراک اوباما رییس جمهوری منتخب آمریکا عهد کرده است پس از آغاز کار، سطح سربازان در افغانستان را بالا ببرد.

در تحولی دیگر، سازمان ملل متحد اعلام کرد در نظر دارد بودجه ماموریت سازمان در افغانستان را که در حال حاضر حدود ۸۰ میلیون دلار است، سال آینده دو برابر کند. یک مقام گفت این اقدام اجازه خواهد داد تعداد کارکنان سازمان در افغانستان از ۱۵۰۰ نفر به ۲ هزار نفر افزایش داده شود.

XS
SM
MD
LG