لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۸

رابرت گیتس: ایالات متحده به دفاع از منافع خود و متحدانش در خاورمیانه ادامه خواهد داد


Hewlêr
Hewlêr

رابرت گیتس وزیر دفاع آمريکا در سفر اخیر به منطقه خلیج فارس گفت ایالات متحده به دفاع از منافع خود و متحدانش در خاورمیانه ادامه خواهد داد. آقای گیتس، که در دولت باراک اوباما رییس جمهوری منتخب بعنوان وزیر دفاع باقی خواهند ماند، به بیان مشکلات عمده ای که ایالات متحده و کشورهای خلیج فارس با آنها روبرو هستند پرداخت: نیاز به شکست دادن تروریسم، لزوم تقویت یک راه حل دو کشوری بین اسراییل و فلسطینیان، و اهمیت کمک به عراق در حفظ آنچه تاکنون در جهت حاکمیت، استقلال، و تشکیل دولتی که نماینده تمام قشرهای جامعه باشد، بدست آورده است.

در مقوله امنیت و استقلال عراق، رابرت گیتس بر رفتار منفی دولت ایران انگشت گذاشت و گفت: تردید نیست که ایران سخت تلاش کرده است بر تشکیل و سمت و سوی دولت عراق نفوذ کند، و همسایه خوبی نبوده است. بخش عمده ای از این کوشش بر آموزش و تجهیز گروه هایی که قصد دارند دولت را از طریق خشونت و حملات به نیروهای امنیتی، تاسیسات دولتی و مقامات عراق تضعیف کنند، متمرکز بوده است.

آقای گیتس گفت با توجه به حمایت مالی و نظامی دیرینه تهران از سازمان های تروریستی مانند حماس و حزب الله، که سعی در سرنگونی دولت های قانونی و مشروع دارند، استفاده از بازیگران خارجی بعنوان عاملان و کارگزاران ایران، نباید شگفت آور باشد.

آقای گیتس همچنین در مورد برنامه های موشکی و اتمی ایران هشدار داد و گفت: روشن است که ایران در سال جاری موشک های دور برد را که می تواند به هر کشور در خاورمیانه برسد آزمایش کرده، و به تعقیب یک برنامه اتمی که بطور مسلم هدف آن تولید جنگ افزار اتمی است، ادامه داده است.

در پاسخ به تهدید های رژیم ایران، رابرت گیتس وزیر دفاع آمريکا کشورهای خلیج فارس را ترغیب کرد با اجرای کامل محدودیت های مالی که سازمان ملل متحد تصویب کرده است، به وارد آوردن فشار دیپلماتیک و اقتصادی بر ایران ادامه دهند. او همچنین از کشورهای عرب خواست از پیوستن عراق جدید به جرگه اعراب استقبال کنند و گفت: منافع شما و منافع عراق در تعدادی از سطوح بیکدیگر گره خورده است؛ در نبرد علیه القاعده و تروریسم، در علاقه به یک اقتصاد پویا و متحول، در کوشش برای پر کردن شکاف های فرقه ای که این بخش از جهان را تقسیم می کند، و ... در لزوم محدود کردن نفوذ ایران و مداخلات آن در سطح ملی و منطقه ای - مداخله ای که تاکنون به بهای جان بسیاری از انسان ها تمام شده است.

XS
SM
MD
LG