لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۶

نماینده ایران در سازمان ملل متحد: آمریکا سعی دارد تفرقه بیاندازد


پنج عضو دايمی شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، امروز، سه شنبه، درباره برنامه اتمی ایران با نمایندگان برخی از کشورهای عرب بحث کردند.

مقامات می گویند منظور از این جلسه که درمقر سازمان ملل در نیویورک تشکیل شد این بود که نگرانی های ناشی از برنامه ایران بررسی شود.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت از ایران برای شرکت در جلسه دعوت نشد، و اضافه کرد شنیدن نظریات بسیار محکم کشورها برای روسیه «بسیار مفید» بود.

روسیه با برقراری تحریم های سخت تر علیه ایران مخالفت کرده است و به آن کشور در ساختن یک رآکتور اتمی در ساحل خلیج فارس کمک می کند.

بعد از جلسه، نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد آنچه را «سیاست های فرسوده و تفرقه برانگیز» واشنگتن نامید رد کرد و گفت ایالات متحده سعی دارد بر اساس هدف های خود و منابع اسراییل تفرقه بیاندارد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد سه دور تحریم بر ایران وضع کرده است با این هدف که تهران را وادار سازد برنامه غنی سازی اورانیوم را متوقف کند، اما ایران زیر بار نرفته است.

قدرت های غربی بر این گمانند که ایران قصد دارد از اورانیوم غنی شده برای ساختن تسلیحات اتمی استفاده کند.

باراک اوباما رییس جمهوری منتخب آمریکا گفته است از سیاست گذشته آمریکا خواهد گسست و اگز لازم باشد مستقیما با ایران گفت و گو خواهد کرد.

در جلسه امروز با اعضای دايمی شورای امنیت، نمایندگان عراق، مصر، اردن، بحرین، کویت، عربستان سعودی و امارات متحده عربی شرکت داشتند.

XS
SM
MD
LG