لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۶

گزارش اجتماعی: محاکمه سردسته مافیای مواد مخدر کلمبیا در ایالات متحده


برایان وگنر، خبرنگار صدای آمریکا، میامی

کلمبیا رهبر قدرتمند ترین کارتل مواد مخدر را که در ایالات متحده به قاچاق و قتل متهم شده به مقامات قضایی آمریکا تحویل داده است.

مقامات ایالات متحده اعلام کرده اند یک هواپیمای متعلق به اف بی آی، پلیس امنیتی فدرال، دیه گو مونتویا رهبر مافیای کارتل " نورث ولی " را هفته گذشته به میامی منتقل کرده است.

نام مونتویا بیش از یک سال قبل، پیش از دستگیری توسط پلیس کلمبیا، در فهرست ده چهره خطرناک ترین افراد از نظر اف بی آی قرار داشت.

انتظار می رود در اوایل هفته جاری، وی به اتهام قاچاق کوکایین، پول شویی و قتل شاهدانی که احتمالا علیه سازمان مافیایی او شهادت می دادند، محاکمه شود.

الکس آکوستا، دادستان ایالات متحده در میامی گفته است:« کارتل مونتویا مسئول قاچاق بیش از ده میلیارد دلار کوکایین به ایالات متحده است و همانگونه که در پرونده اتهامات او ذکر شده، برای عملیات قاچاق ، او به قتل، آدم ربایی و اعمال خشونت متوسل شده است».

آکوستا می گوید طی سال های اخیر تلاش های مشترک پلیس و ستاد مبارزه با قاچاق مواد مخدر ایالات متحده و کلمبیا، ضربه های مهلکی به بدنه مافیای کارتل نورث ولی وارد کرده است.

رهبران چندین کارتل دیگر از جمله یکی از برادران مونتویا که در اوایل سال جاری به مقامات ایالات متحده تحویل داده شدند نیز در اتهامات مطرح شده در این پرونده در آمریکا دست دارند.

در پرونده پیشین، برادر و یکی از اقوام نزدیک مونتویا به اتهام پول شویی و قاچاق مواد مخدر گناهکار شناخته شدند.

آکوستا، دادستان آمریکا در میامی، گفته است :« پرونده محاکمه رهبران نورث ولی به منزله پایان مبارزه با قاچاق مواد مخدر نخواهد بود.در این پرونده شاهد از هم پاشیدن و متلاشی شدن یک کارتل مواد مخدر خواهیم بود اما این به منزله پیروزی نهایی در مبارزه با مواد مخدر نمی باشد و احتمال دارد افراد دیگری جایگزین اعضای این باند مافیایی شوند.»

مونتویا ، در صورت اثبات اتهامات به بیست سال زندان محکوم خواهد شد.

مقامات ایالات متحده آپارتمان های متعلق به مونتویا در میامی را پلمپ کرده و اعلام نمودند در جستجوی ضبط بیش از یک میلیون دلار پول نقد او هستند.

XS
SM
MD
LG