لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۵

گزارش اجتماعی: پرده برداری از پیکره رامسس دوم، فرعون مصر باستان


ادوارد یرانیان، خبرنگار صدای آمریکا، قاهره

یک گروه از باستان شناسان مصری به سرپرستی زاهی هاواس، باستان شناس ارشد مصر، در تلاش اند تا از پیکره رامسس دوم، یکی از فراعنه مصر باستان که زیر خروار ها خاک مخفی شده، پرده بردارند.

این تندیس که در گذشته کشف شده است، بزرگترین پیکره رامسس دوم است که در شهر سوهاگ در جنوب قاهره در زیر خاک مانده است.

پیکره باستانی رامسس دوم، فرعون مصر، که کارشناسان باستان شناس ۱۵ سال پیش در شهر سوهاگ در ۴۷۶ کیلومتری جنوب قاهره کشف کرده بودند، بالاخره از خاک خارج خواهد شد.

بنا به گفته زاهی هاواس ، باستان شناس ارشد مصر، فعالیت این گروه از باستان شناسان مصری و عملیات حفاری آن ها تا به حال به دلیل وجود یک گورستان متعلق به مسلمانان در منطقه آخیم در نزدیکی رودخانه نیل و شهر سوهاگ متوقف شده بود.

زمانی که اجساد دوران معاصر این گورستان به منطقه دیگری منتقل شد، در نهایت باستان شناسان بار دیگر توانستند فعالیت های حفاری خود را از سر گیرند.

هاواس این تندیس را بزرگترین پیکره رامسس دوم که تا کنون در مصر کشف شده، اعلام کرده است.

گروه همکاران وی اعلام کرده اند این پیکره بخشی از مجموعه معابدی است که به رامسس دوم تعلق داشته اند.

قلمرو تحت حکومت رامسس دوم، فرعون مصر باستان، سرشار از پروژه های ساختمانی و بناهای باستانی است و باستان شناسان بر این باورند که رامسس دوم بیش از هر فرعون دیگری در مصر به ساخت بناها و پیکره های متعدد شهره است.

دوران حکومت رامسس دوم ۶۷ سال به طول انجامید.


رامسس دوم با این که به ساخت بناهای متعدد شهره است، باورعمومی آن است که او نام خود را بر روی تندیس فراعنه دیگر کنده کاری کرده و آن ها را بار دیگر به خود اهدا کرده است.

برونو آرگمی ، باستان شناس فرانسوی انجمن باستان شناسی مصر پراونس در فرانسه می گوید رامسس دوم یکی از مهم ترین فراعنه امپراتوری نوین مصر است.

وی تاکید می کند رامسس دوم مهمترین فرعون خاندان نوزدهم مصر و یک خاندان پیش از آخرین خاندان دوران امپراتوری جدید بوده است.

فراعنه آمنوفیس همرام با فراعنه تتموس وهتشپسات، امپراتوری جدید را پس از پایان هجدهمین خاندان آغاز کردند.

از میان خاندان نوزدهم از رامسس اول، ستی اول و رامسس دوم بیشتر یاد می شود. رامسس دوم همراه با تتموس سوم و آمن سوم و هاتش سوم یکی از بزرگترین پادشاهان مصر بوده است.

آرگمی بر این باور است که اکتشاف این تندیس جدید نه به دلیل اندازه عظیمی که دارد بلکه به دلیل این که یکی از محدود بازماندگان دوران حکومت اوست که در منطقه سوهاگ یافته شده است، رویداد بسیار مهمی محسوب می شود.

وی می گوید رامسس دوم معابد و پیکره های بسیار جالب توجهی بنا کرده است.

ابوسمبل و آتنیس از جمله این بناها هستند و بنابراین اکتشاف یکی از این تندیس ها که حتی از پیکره ۲۵ متری ابو سمبل بزرگتر است، کشف عظیمی محسوب می شود.

وی خاطر نشان می کند بسیاری از پیکره ها و معابد رامسس در منطقه مصر بالا و دلتا کشف شده اند اما تعداد اندکی همچون این اکتشاف جدید در منطقه سوهاگ از زیر خاک بیرون آورده شده اند.

تندیس گرانیت رامسس دوم در سوهاگ اولین اکتشاف در سال ۱۹۹۱ بود که کارگران به هنگام پایه ریزی یک اداره پست جدید کشف کردند.

XS
SM
MD
LG