لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۵

قدرت های بزرگ و چند دولت عربی برای گفتگو درباره برنامه اتمی ايران در مقر سازمان ملل تشکيل جلسه ميدهند


پنج کشور عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد به اتفاق آلمان و نمايندگان شماری از کشورهای عربی، امروز، سه شنبه، برای بحث درباره برنامه اتمی ايران، تشکيل جلسه ميدهند.

مقامات ميگويند اين نشست در مقرّ سازمان ملل متحد در نيويورک در واکنش به نگرانی هائی است که در ارتباط با برنامه اتمی ايران مطرح شده است. ايران ميگويد تسليحات اتمی نميسازد و تنها در صدد استفاده از انرژی هسته ای برای مقاصد غير نظامی است.

سازمان ملل متحد سه دور تحريم عليه ايران منظور کرده است که هدف آن واداشتن ايران به رها ساختن برنامه غنی سازی اورانيوم است، اما جمهوری اسلامی ايران تا کنون از پذيرش درخواست های جامعه بين المللی سر باز زده است.

باراک اوباما رئيس جمهوری آينده آمريکا گفته است که خط مشی گذشته آمريکا را تغيير خواهد داد و در صورت لزوم گفتگوهای مستقيم با ايران انجام خواهد داد. قدرت های غربی معتقدند که جمهوری اسلامی در خفا در نظر دارد از اورانيوم غنی شده برای توليد سلاحهای اتمی بهره جويد.

کشورهای شرکت کننده در نشست امروز، سه شنبه، عبارتند از آمريکا، بريتانيا، چين، فرانسه، روسيه، آلمان، عراق، مصر، اردن، و چند کشور عضو شورای همکاری های خليج فارس.

XS
SM
MD
LG